İzmir’de dengbêjler konser verecek İzmir’de dengbêjler konser verecek

Diyarbakır’da 5-8 Ekim tarihleri arasında yapılacak 1. Sanat Sokağı Kültür Sanat Festivali tanıtım toplantısı yapıldı.

Yenişehir ilçesi Ofis Semti’nde bulunan Sanat Sokağı’ndaki bir kafede yapılan toplantıda 1. Sanat Sokağı Kültür Sanat Festivali’nin çalışmaları için start verildi.

Ofis Sanat Sokağı Dernek Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Umdu, dernek yönetimi, esnaflar ve sokak sakinlerinin katıldığı toplantıda festivalin içeriğine dair bilgilendirmede bulunuldu.

Festival çalışmalarına dair konuşan Sokağı Kültür Sanat Festivali’nin çalışmaları için start verildi.

Ofis Sanat Sokağı Dernek Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Umdu, Sanat Sokağı festivali için sponsorluk çalışmalarının sürdüğünü belirtirken, Diyarbakır sevdalılarını festivale sahip çıkmaya çağırdı.

4 gün boyunca Sanat Sokağı’nda çeşitli sanat etkinliklerinin yapılacağını ifade eden Umdu, ilk gün yapılacak yürüyüşe ise Diyarbakırlıların yöresel kıyafetleriyle katılması çağrısı yaptı.

‘Gelin destek verin, bu festivali Diyarbakır’a yakışacak şekilde yapalım’

Sanat Sokağı üzerindeki olumsuz algıların kırılması için festivalin önemine değinen Umdu, “Festivalimizin içinde kültürel, sanatsal, dans, skeç, sihirbaz ve yöremize ait folklor oyunları ciddi anlamda rol alacak. Diyarbakır’ı var etmek, yaşatmak hepimizin görevidir. Bu adım herkesin elini taşın altına koyması gereken bir adımdır. Festivalin eksiksiz, sorunsuz gitmesi her bir Diyarbakırlının sorumluluğundadır. Biz bunu başaracağız, inanıyoruz. Birlikte başaracağız. Edebiyat, kültür, sanat adına Diyarbakır’daki bütün STK’larımıza, bütün görevlilere, yetkililere sanat festivalimize sahip çıkması, daha güçlü daha zengin kılması için davet ediyoruz. Sponsorluklarımız devam etmektedir. Hem maddi hem manevi çok külfetli bir sorumluluğun altına girdiğimizin bilinciyle sponsorluklarımızın devam ettiğini belirterek Diyarbakır sevdalılarına sesleniyoruz. Gelin destek verin, bu festivali Diyarbakır’a yakışacak şekilde yapalım. Ana sponsor olmak isteyen yönetim kurulumuz ile görüşebilir. Tabii ki ülkemizin büyük bir sorunudur, uyuşturucu, fuhuş. Bunları yıkmak, bitirmek için bu festivali başlatıyoruz. 1. Sanat Sokağı Kültür Sanat Festivali ile bunun kırılacağını, sokağın üzerindeki kötü algıların üstesinden geleceğimizi biliyoruz ve bunun için her birimize görev düştüğünü ifade etmek istiyorum. Biz 4 gün boyunca sadece konser için insanları çağırmıyoruz, sokaklarına sahip çıkmaları için çağırıyoruz. Tabii ki, resim sergilerimiz, söyleşilerimiz olacak. Yarışmalarımız olacak, ödüller verilecek. Diyarbakır halkını bu sokağa sanatsal, kültürel ve edebiyat anlamında katkılarını sunmaya çağırıyoruz. Sanatçılarımız dışında bölgenin tanınan yazarlarını, şairlerini sokağımızda ağırlayacağız. Kafelerimizde imza günlerini oluşturacağız.” diye konuştu.