İnsan Hakları Derneği (İHD) Amed Şubesi ve kayıp yakınları, “Kayıplar bulunsun failler yargılansın” eyleminin 757’inci haftasında Diyarbakır’ın Bağlar ilçesindeki Koşuyolu Parkı’nda bulunan Yaşam Hakkı Anıtı önünde bir araya geldi.

Peyas sakinlerinden uyuşturucu kullanımına karşı mücadele kararı Peyas sakinlerinden uyuşturucu kullanımına karşı mücadele kararı

Eylemde kayıpların fotoğraflarının yer aldığı pankart açılırken, katılımcılar kayıpların fotoğraflarının yer aldığı dövizleri taşıdı.

Açıklamada konuşan İHD Bölge Temsilcisi Mehmet Tahir Saçaklı, adalet ve hakikatin yerini bulması için mücadele ettiklerini söyledi. Saçaklı, “İstanbul’da Galatasaray meydanında annelerimizin açıklamalarını yapmalarına izin vermiyorlar. Annelerimiz gözaltına alınarak yazın bu sıcağında gözaltı araçlarında bekletilerek onlara farklı bir işkence uygulanıyor. Artık bilsinler biz bu mücadeleden vazgeçmeyeceğiz. Her hafta İstanbul’da, Van’da, Urfa’da, Malatya’da ne kadar karşı çıkarsanız çıkın önümüzü keseniz de bizi gözaltına alsanız da bu hakikatin peşini bırakmayacağız” dedi.

İHD Amed Şubesi Kayıp Komisyonu Üyesi Fırat Akdeniz, 1994 yılında gözaltında kaybedilen ve 28 yıldır kendisinden haber alınamayan İbrahim Kartay’ın hikâyesini okudu.

Hikâye şöyle: “1965 Licê doğumlu İbrahim Kartay, Hênê ilçesinin Gömeç köyünde ikamet ediyordu. Evli ve üç çocuk babası olan İbrahim Kartay çiftçilikle uğraşıyordu. 15 Ağustos 1994 tarihinde askerler tarafından İbrahim Kartay’ın ikamet ettiği köye baskın düzenler. Askerler, köylüleri meydanda toplayıp onlara köyü boşaltmalarını ister. Köylülerin eşyalarını almalarına izin verilmeden evler yakılmaya başlanır. Köylülerin geçim kaynağı olan hayvanları da silahlarla taranarak öldürülür. Köy çıkışında eşini bekleyen Salime Çakır’a köylüler eşinin gözaltına alındığını bilgisi verir. Çocuklarıyla komşu köyüne sığınan Salime Çakır, eşinden haber alma umuduyla 10 gün bekledikten sonra kayınpederi ile birlikte Hênê’ye giderek Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuruda bulunur.  Savcılıktan haber alamayan aile Hani Jandarma Karakolu’na gider. Burada karakoldaki yetkililer aileye ‘İbrahim Kartay’ı gözaltına alınmadığı’ cevabını verir. Bir süre sonra baba Kadri Kartay tekrardan karakola gider fakat karakoldaki kişiler tarafından kendisine ateş edilir ve oğlunun bir daha sormaması için tehdit edilir. Ailenin tüm başvuruları sonuçsuz kalır. Gözaltına alınırken ve gözaltında tutulurken insanlar tarafından görülmesine rağmen gözaltına alındığını inkâr edilen İbrahim Kartay’dan bir daha haber alınmaz.”