Önceki gün Amedspor’a yönelik saldırıları gündemine alan Devlet Bahçeli’nin “Amed diye bir yer yoktur, Amedspor diye bir kulüpten de bahsedilmeyecektir. Diyarbakırspor’un Amedspor olarak isimlendirilmesi bizim nezdimizde yok hükmündedir” sözleri üzerine 30 yıl önce Diyarbakırspor’da forma giyen Barış Karabıyık, konuştu. Karabıyık, “Peki ben sahanın ortasında o dayağı yerken Amedspor muydu o takımın ismi?” dedi.

Amedspor geçtiğimiz Pazar günü deplasmanda ligin en altın yer alan Bursaspor’a konuk oldu. Ancak karşılaşma öncesi otel önünde başlayan ırkçı saldırılar, sahada da devam etti. Bıçak, mermi ve birçok cisime maruz kalan Amedsporlu futbolcular, maç bitiminde de soyunma odasına giderken kulüpte akrediteli kişiler tarafından saldırıya uğradı. Binlerce faili meçhul cinayetin baş sorumlusu olarak bilen “yeşil” kod adlı Mahmut Yıldırım ve bu faili meçhul cinayetlerin aracı haline ‘beyaz toros’ ait resimler tribünlerde açıldı. Maç Türkiye ve Dünya gündemine damga vurdu. Öyle ki MHP Genle Başkanı Devlet Bahçeli de bu konuyu gündemine aldı. Ancak Bahçeli’nin konuyu gündeme alış şekli eleştirilerin odağı oldu.

'Açlık sınırı' asgari ücreti sollarken, 'yoksulluk sınırı' ise 31 bin lirayı aştı 'Açlık sınırı' asgari ücreti sollarken, 'yoksulluk sınırı' ise 31 bin lirayı aştı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Amed diye bir yer yoktur, Amedspor diye bir kulüpten de bahsedilmeyecektir. Diyarbakırspor’un Amedspor olarak isimlendirilmesi bizim nezdimizde yok hükmündedir. Bursaspor taraftarlarını mili duygularından dolayı tebrik ediyorum” ifadelerini kullanarak Amedspor’un ismini Diyarbakırspor olarak telaffuz etti ve Amedspor’un Diyarbakırspor olması gerektiğini ileri sürdü.

Yıllarca profesyonel olarak futbol oynayan ve 7 bölgeden birçok takımda forma giyen Barış Karabıyık ise Bahçeli’nin Amedspor’u Diyarbakırspor olarak telaffuz etmesine gönderme yaparak profesyonel futbol yaşamında Diyarbakırspor’da forma giydiği yıllarda yaşadıklarını “Amedspor Camiasına” başlığında kaleme aldı.

1993 ile 1995 yılları arasında Diyarbakır’da forma giyen Karabıyık, Diyarbakırspor’da forma giydiği yılları şöyle anlatıyor:

“Türkiye'nin en acı yıllarını Diyarbakır'da bir futbolcu olarak yaşamış, tarifi imkansız zor yılların hasbelkader canlı tanıklarından biri olmuş bir Türk çocuğuyum.

Amedspor'a yapılanlar için kimse "Amedspor" ismine duydukları antipatinin arkasına sığınmasın. Ben 30 yıl önce Diyarbakırspor'da oynadım. O takımın ismi Diyarbakırspor'du ama bana da takım arkadaşlarıma da taraftarlarımıza da yapılmayan zulüm kalmadı.

Adana'da, Adanaspor'la oynadığımız bir kupa maçının devre arasında sahada tek başıma ısınırken, onlarca polis tarafından tekme, tokat, yumruk, artık Allah ne verdiyse dayak yedim sahanın ortasında ve binlerce taraftarın gözü önünde. Peki ne oldu? Soyunma odasına mı döndüm yoksa evime mi gittim? Tabi ki o dayağa rağmen maçımı oynadım. Tıpkı bugünkü Amedsporlu çocukların her şeye rağmen maçlarını oynadıkları gibi.

Peki ben sahanın ortasında o dayağı yerken Amedspor muydu o takımın ismi? Bir çok deplasmanda taşlandığımızda, otobüslerimizin camları kırıldığında, bize saha ortasında kulüp başkanları silah çektiğinde Amedspor muydu o takımın ismi?

O dönemler ne ortada böyle özel televizyonlar vardı ne de sosyal medya. Sesimizi duyurmanın imkanı yoktu. Biz, kimsenin farkına varmadığı, Yeşil kırmızı forma altında birbirine sarılmış Kürt ve Türk çocuklarıydık sadece.. Omuz omuza vermiştik. bir yandan sahada mücadele ediyorduk diğer yandan da bize yapılan saldırılarda birbirimizi koruyorduk.

Hiç kaçmadık.. Ne Kürt çocukları Türk'üm diye beni yalnız bıraktı ne de ben Türk'üm diyerek paçayı kurtarmaya çalıştım. Sırt olduk birbirimize ve Diyarbakırspor futbolcusuna yakışır bir dayanışmayla verdik mücadelemizi..

Ne mi oldu sonra. Kocaman ama kocaman bir dostluk oldu aramızda. Hayatımın en önemli dostları oldu birlikte forma giydiğim o Kürt çocukları. Kardeş olduk.. Kardeşten öte olduk..

Şimdilerde o Kürt çocukların çocukları da, benim gibi orada forma giymiş Türk çocuklarının çocukları da o dönem yaşadıklarımızı yaşıyorlar. Maalesef 30 yıl sonra da zihniyet aynı zihniyet. Değişmedi.. Değiştiremedik..

Değiştiremedik dedik diye yok öyle pes etmek. Kimsenin enseyi karatmaya hakkı yok. Hep birlikte değiştireceğiz.. Ant olsun ki değiştireceğiz. Hep birlikte inşa edeceğiz barışı, dostluğu, kardeşliği.. ve bu inşanın öncüsü olacak Amedspor.”