Edinilen bilgiye göre Urfa’dan Iğdır’a küçükbaş hayvan almak için gelen tüccarlar şehirde aldıkları hayvanları tırlara yerleştirdi.

Şehir dışına yani Urfa’ya götürülecek olan hayvanlar için il dışı izin gerekiyor. Aldıkları hayvanları Urfa’ya götürmek isteyen tüccarlar, gerekli belgeleri almak için hayvanların yüklü olduğu tır ile beraber Iğdır İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü önüne gitti.

İddiaya göre hayvan sahibi ve tüccarlar burada uzun süre belgelerin hazırlanmasını bekledi. Hayvanların branda kaplamalı tırda sıcaktan dolayı sıkıntı yaşadığını belirten hayvan sahipleri yetkililerden işlemlerin hızlandırılmasını istedi.

Uzun süre içi elli derece sıcaklığı bulan tırda bekleyen hayvanlardan 40 tanesi telef oldu. Hayvan sahibi ve tüccarlar durumu fark edince bütün hayvanları tırdan indirdi. Durumu gören hayvan sahibi, tüccarlar ve çevredeki yurttaşlar yetkililere tepki gösterdi.

Kürtçe, Wiktionary’de dünyanın en zengin 8’inci dili Kürtçe, Wiktionary’de dünyanın en zengin 8’inci dili

Birçok hayvanın ise sıcaktan dolayı bitkin düştüğü görüldü. O anlar vatandaşlar tarafından cep telefonu ile kayıt altına alındı.