Kiğı, Karakoçan, Adaklı, Yaylıdere, Yedisu ilçeleri Sosyal Yardımlaşma, Kalkındırma ve Kültür Derneği (KAYY DER), İstanbul'da 6’ncı Kürt Böreği Festivali düzenledi. Beykoz’da yapılan festival alanına, Kürçenin Kurmancî ve Kirmançkî lehçelerinde “hoş geldiniz” pankartı asıldı. Festivalde, boncuktan yapılan kolye ve bileklikler ile yazar Tevfik Tarhan’ın kitapları da sergilendi. Kadın ve çocukların yoğun ilgi gösterdiği festivale, yüzlerce kişi katıldı. Ayrıca çok sayıda sivil toplum örgütünün yanı sıra Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eşsözcüsü ve Yeşil Sol Parti İstanbul Milletvekilleri Cengiz Çiçek, Yeşil Sol Parti millletvekilleri Ömer Öcalan ve Ömer Faruk Hülakü de katıldı. Festival, Kürtçe ezgiler eşliğinde sabahın erken saatlerinde başladı. Festivale katılanlara Kürt böreği dağıtıldı.

Siirt’te kış için sobalar görücüye çıktı Siirt’te kış için sobalar görücüye çıktı

'Çözümden yanayız'

Festivalde konuşan KAYY DER Eşbaşkanı Bilsen Özdoğan, "KAYY DER, asimilasyon politikalarına karşı başta dil olmak üzere kültürel değerleri ayakta tutmanın ve öz gücüne dayanarak tarihin ve dönemin tüm zorluklarına rağmen ayakta kalmanın adıdır” dedi. Özdoğan, yöre derneklerinin ve sivil toplum örgütlerinin bölgedeki sorunlara karşı duyarlı olmaları gerektiğini vurguladı. Özdoğan, "Toplumsal olarak bu denli zorlanmanın altından kalkabilmek ve dayanışabilmek ancak böylesi kurumların varlığı ve ortak mücadele zeminleri ile mümkündür. Doğduğumuz bölgeye sırtımızı dönmek demek kökzsüzleşmek demektir” diye konuştu.

Özdoğan, yaşanan sorunların temelinde savaşların olduğuna işaret ederek, çözüm ve barıştan yana olduklarının altını çizdi. Özdoğan, "Kadının, emekçinin, yoksulun, depremzedenin, gencin ve yok sayılanın yanı başında olmak bir sözdür bizim için. Sadece bulunduğumuz coğrafyada değil, Kurdistan coğrafyasında da hak arayanların takipçisiyiz. Onların direnişlerini takip ediyor, şiarlarını şiar biliyoruz. Tıpkı Jîna Emînî'nin İran'da molla rejimine karşı büyüttüğü çığlık gibi. 'Jin, jiyan, azadî' Varız, vardık, var olacağız" ifadelerini kullandı.

Festival halaylarla son buldu

Festivalde hamur şovu yapıldı. Ardından sanatçılar Alican Bilgin, Merwan Tan, Cahit Şer, Ufuk Yılmaz ve Koma Jinên KAYY DER korosu birbirinden güzel ezgiler seslendirdi. Daha sonra Teatra Evîna Welat sahne aldı. Şevin Ulusoy ve Hasan Cansu da drama dans gösterisi yaptı. Festival, halay ve zılgıtlarla son buldu.