Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Özgür Gündem gazetesiyle dayanışmak amacıyla bir günlük “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği” kampanyasına katıldığı gerekçesiyle hakkında dava açılan 78’liler Girişimi Sözcüsü Celalettin Can, "örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Can, cezanın kesinleşmesi üzerine sağlık sorunlarına rağmen 1 Eylül'de cezaevine girdi. Marmara 5 No’lu Kapalı Cezaevi’nde tutulan Can'ın sağlık durumu kötüye giderken, Can'ın tahliyesi için girişimler de sürüyor.

78’liler Girişimi üyeleri, bugün Can’ın sağlık durumu ve tutukluluk koşullarına dair İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi binası önünde açıklama yaptı. İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin'in yanı sıra çok sayıda insan hakları savunucusu açıklamaya katıldı.

'Hukuksuzca cezaevinde tutuluyor'

Açıklamada, Can’ın “denetimli serbestlik hakkı” olmasına rağmen "iyi halli olmadığı” gerekçesiyle tahliye edilmediğini belirtildi. 78’liler Girişimi İstanbul Sözcüsü Yunus Bircan, "Celalettin Can, adli tıp raporuyla da belirlenmiş ciddi sağlık sorunlarına rağmen 75 gündür hukuksuz şekilde cezaevinde tutulmaktadır. Celalettin Can’ın hapishanede hukuksuzca tutulması, sistemin artık kırıntısına bile katlanamadığı demokratik, özgür medyaya karanlık bir saldırıdır” dedi.

Can'ın aktarımları

Can’ın yaşamının büyük bir bölümünün devrimci mücadele ve ülkedeki hukuksuzluklara karşı geçtiğini belirten Bircan, söz konusu mücadele nedeniyle Can’ın cezalandırılmak istendiğini kaydetti. Can’ın tutukluluk sürecine dair kendilerine yaptığı aktarımları paylaşan Bircan, Can’ın "Tebliğ edilen kurul kararının hukuki dayanağı yoktur. Taraflıdır. Benimle uzun saatler görüşerek hazırlanan ve esas yönünden yapılan değerlendirmenin karar dışında tutulmuş olması ayrıca tartışma konusudur. İdare ve Gözlem Kurulu kararında belirtilen gerekçelerin yerinde olmadığı açıktır. Kurulun insan haklarına aykırı kararını gözden geçirerek, değiştirmesi talebimdir" dediğini ifade etti.

Tahir Elçi duruşması başladı Tahir Elçi duruşması başladı

‘Cezaevi koşulları hastalıklarını arttırıyor’

Can’ın ciddi sağlık sorunlarının olduğunu ve cezaevinin kötü koşulları nedeniyle bu rahatsızlıklarının arttığını söyleyen Bircan, Can'ın 2011 yılında ağır kalp ameliyatı geçirdiğini, ayağında platin takılı olduğunu, 2013 yılında mide kanaması geçirdiğini, 2018 yılında prostat kanseri teşhisiyle ameliyat olduğunu aktardı. Can'ın ayrıca uyku apnesinin olduğunu kaydeden Bircan, Can ve diğer tüm hasta tutukluların serbest bırakılması için Adalet Bakanlığı'na çağrı yaptı.