Maraş merkezli depremler nedeniyle Diyarbakır’da yıkılan 7 binadan biri olan ve 89 kişinin yaşamını yitirdiği Diyar Galeria’ya ilişkin yeni iddialar soruşturma dosyasına eklendi. Yıkılan Diyar Galeria’da bulunan spor salonuna ilişkin görüntü dosyaya eklenirken, spor salonun ‘Açılış İzin Belgesi’ almadığı ortaya çıktı. Yıkılan binanın hemen yan tarafında bulunan Oryıl My Office de soruşturma dosyasına dahil edildi.

Maraş'ın pazarcık Pazarcık ve Elbistan merkezli depremler bölgede 11 ilde yıkıma neden oldu. Deprem sonrası ihmaller sıkça tartışıldı. Yıkılan yapılarla ilgili ihmlallerin araştırılması için soruşturmalar başlatıldı. Açılan soruşturmalar nedeniyle şuana kadar Türkiye genelinde 279 kişi tutuklandı. 

Depremden sonra Diyarbakır'a gelen Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'a şuan soruşturma dosyasına dahil edilen Diyar Galeri'anın önünde bir yurttaş, "Kolonları kestiler" ifadesiyle haykırmıştı. 48 bini aşkın kişinin yaşamını yitirdiği depremlerde Diyarbakır'da ise 414 kişi yaşamını yitirdi. 414 kişiden 89'u ise adı ihmal iddialarıyla anılan Diyar Galeri'daki enkazda kalarak yaşamını yitirdi. 

89 kişinin yaşamını yitirdiği Diyar Galeria İş Merkezi ve bloklarına ait soruşturma kapsamında 'yapım kusurları ve kolon kesme' iddialarına ilişkin, aralarında müteahhitlerin ve işletmecilerin de bulunduğu 11 zanlı 'olası kastla öldürmek' suçundan tutuklandı, 3 firari şüphelinin yakalanmasına yönelik çalışmalar ise sürüyor.

Diyar Galeria'ya ilişkin açılan soruşturma dosyasına yeni bilgiler eklenirken, gelişmeler dikkat çekiyor. Diyar Galeria'daki spor salonuna ilişkin bir fotoğraf soruşturma dosyasına eklendi. Soruşturma dosyasına eklenen fotoğrafta kolonların kesik olduğu iddiası üzerinde duruluyor. Bu fotoğrafı ise soruşturma kapsamında tanık olarak dinlenen ve kolon kesilme iddiasıyla gündemde olan spor salonunda kaydı bulunan bir Cumhuriyet Savcısı, soruşturma sacılarına verdi. 

havuz-diyar-galeria

Soruşturma savcıları ise fotoğrafı dosya ekleyerek spor salonuna ilişkin Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne yazı göndererek soruşturmaya konu spor salonu ile ilgili bilgileri istedi.

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü de soruşturma savcılarının bilgi talebine, “Diyarbakır Galeria İş Merkezinde faaliyet gösteren Bluezone ve Colesium isimli spor salonlarının Özel Beden Eğitimi ve Spor Tesisleri Yönetmeliğinin 6’ncı maddesi gereğince istenilen belgeleri tamamlamadıklarından dolayı il müdürlüğümüzce ‘Açılış İzin Belgesi’ verilmediği ve söz konusu spor salonlarına ait üye bilgileri müdürlüğümüzde bulunmamaktadır” yanıtını verdi. 

Soruşturma savcılarının ulaştığı bilgi sonrası spor salonunda kaydı bulunan ve tanık olarak dinlenen Cumhuriyet Savcısı'nın gittiği spor salonunun 'kaçak' olup olmadığını araştırmadan kayıt yaptırması dikkat çekiyor.  Tanık savcı, depremden önce kayıt yaptırdığı salona ilişkin Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'nden "'Açılış İzin Belgesi'ne dair bilgiyi talep edebilir miydi?" sorusu da akıllarda yer ediniyor. 

Öte taraftan Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, bilirkişiye gönderdiği delillerin listesine, Diyar Galeria İş Merkezi’nin yanında 2012 yılında yapılan Oryıl My Office bloklarının dosyasını da ekleyerek bilirkişiden “Oryıl My Office’nin temel kazma esnasında otopark yapılırken derinden kazılmış olması ihtimali ve bu durumun Diyar Galeria İş Merkezi’nin temeline zarar verip vermediği, bu durumun tespitinin mümkün olup olmadığı hususları hakkındaki değerlendirmelerin rapor tanzimi konusunda dikkate alınmasını” istedi.