Afganistanlı kadınlar, Taliban’a yönelik yaptırım talebiyle 1 Eylül’de Almanya’nın Köln kentinde açlık grevine başladı. Afganistanlı yazar, şair, sanatçı ve gazetecilerden oluşan bir kolektif, 12 Eylül’e kadar sürecek olan açlık grevine destek verdiklerini açıklayan bir mektup yayınladı. Kadınların şartsız olarak desteklediklerini belirten kolektif, mektubunda şu ifadelere yer verdi:

“Afganistanlı kadın aktivistlerin 1 Eylül'den 12 Eylül'e kadar sürdürdükleri açlık grevi ve kurdukları protesto çadırları, bu çadırların kurulduğu ilk günlerden itibaren taleplerini dikkate alması gereken resmi kurumlardan henüz herhangi bir yanıt ya da ilgi görmemiştir. Bu durum, grevin başlangıçta belirlenen tarihin ötesine uzamasına neden olabilir.

Uluslararası kurumlar sessiz

Bu eylemcilerin sağlık durumlarından derin endişe duyuyor ve herhangi bir olumsuz sonucun yalnızca Alman hükümetinin ve en başından beri harekete geçmesi gereken ancak sessiz kalan kuruluşların eylemsizliğinin bir sonucu olduğunu beyan ediyoruz. Bu protestocuların talepleri, Afganistan'da hüküm süren acı gerçeği, özellikle de kadınların çektiği acıları kabul etmekten başka bir şey değildir. Ancak hükümetler ve onlar tarafından desteklenen kuruluşlar apaçık ortada olan bu gerçeği kabul etmek istememektedir ve siyasi çıkarlarına hizmet ettiğinde bunu defalarca kabul ettikleri gibi bu gerçeğin arkasında da kararlılıkla durmalıdırlar.

800 kişinin bulunduğu düğün salonunda çıkan yangında 100’ü aşkın insan öldü 800 kişinin bulunduğu düğün salonunda çıkan yangında 100’ü aşkın insan öldü

Kadınlar eylemleriyle Afganistan’a ışık tutuyor

Afganistan'daki kadın protestocular, Taliban tarafından kadınlara uygulanan kısıtlamalara ve Afganistan halkının temel haklarından mahrum bırakılmasına karşı olduklarını sürekli olarak dile getirmişlerdir. Afganistan'daki duruma ışık tutan en büyük güç olmuşlardır. Onların sesleri, bir yandan bilgi yaymada sınırlamalar, işkence ve iç baskılarla, diğer yandan da dünya hükümetlerinin kayıtsızlığı, ihmali ve kendi çıkarlarına hizmet eden politikalarıyla karşı karşıya kalan gerçek ve hakiki insanları temsil etmektedir.

Kadınların taleplerini destekliyoruz

Protestocuların taleplerini desteklediğimizi vurguluyor ve başta Almanya ve Köln kentindeki taban hareketleri olmak üzere çeşitli ülkelerdeki özgürlük güçlerini, bu protesto çadırının ve açlık grevinin muhatabı olan kuruluşlar ve hükümetler üzerinde azami baskı uygulamaya çağırıyoruz. Afganistan'daki kadın protestocularla ve onların ‘Afganistan'daki cinsiyet ayrımcılığının tanınması, Taliban'a yapılan mali yardımın kesilmesi, Taliban üyeleriyle resmi toplantıların yasaklanması ve Taliban üyelerinin çeşitli ülkelere seyahatlerinin yasaklanması’ gibi talepleriyle dayanışma içinde olun.

 Almanya'nın Köln kentindeki protesto çadırı ve açlık grevine ilişkin edindiğimiz bilgilere göre, grevcilerin sağlık durumu kötüye gidiyor. Taliban hapishanelerindeki işkence geçmişi ve bu protestoculardan bazılarının daha önce tarafımıza açıklanan hastalıkları göz önüne alındığında bu durum son derece endişe vericidir.”

 İmzacılar

Mektuba imza atan kişilerin isimleri ise şu şekilde: “Alias Tahiri, Abdullah Salahi, Atiq Arvand, Ali Sajad Mawlaee, Ali Mohebbi, Atefa Hussaini, Enayat Shahir, Elyas Alavi, Fatima Bakhshi, Hassan Azarmehr, Husain Buyook, Hamid Sultani, Ismail Laali, Ismail Sarab, Jarjis Parsiban, Mahdi Sarbaz, Mazda Mehrgan, Mohammad Agha Zaki, Mursal Sayas, Mustafa Samadi, Navid Ahmadi, Parwana Kebrit, Qadir Bayat, Ramin Mazhar, Rohullah Taheri, Sajad, Shamim Frotan, Tahera Sajadi, Zahra Hasti, Zahra Mousavi”