Adıyaman’ın Karadağ mevkiinde temelleri atılan deprem konutları için patlatılan patlayıcılar, çevreye tehlike saçıyor. Patlayıcıların yarattığı şiddet depremi aratmazken, çevrede yaşayan yurttaşlar can güvenliklerinden endişe duyuyor. Patlayıcılar nedeniyle şiddetli sarsıntıların yaşandığı Fatih Mahallesi’nde yaşayan yurttaşlar, patlamanın şiddetiyle bazı evlerin camlarının kırıldığını, birçok evde depremin yaratamadığı çatlakların oluştuğunu aktardı.

Deprem etkisi yaratıyor

Mahalle sakinlerinden Sevim Arık, şiddetli sarsıntıların yanı sıra tozun eksik olmadığı mahallelerinde depremin ardından yaşam mücadelesi verdiklerini belirterek, her patlama sonrası deprem travmasını yeniden yaşadıklarını söyledi. Evinin duvarlarındaki çatlakların depremden sonra belirginleştiğini, bazılarının patlamaların ardından oluştuğunu kaydeden Arık, “Bir ara eve gelerek şikayetçi olup olmadığımızı sordular. Biz de ‘evler hasar görüyor patlatmayın’ dedik. Her patlamada ev gidip geliyor. Ancak şikayetlere rağmen devam ediyorlar” dedi.

Patlamayla camlar kırıldı

Karlıova’da ahıra giren kurtlar, 50 koyunu telef etti Karlıova’da ahıra giren kurtlar, 50 koyunu telef etti

Öğlen saatlerinde başlayan patlamalarla evlerinde duramadıklarını ifade eden Erdal Arık, “Allah’ın her günü patlama oluyor. Muhtara söyledik, o da bize ‘Devleti devlete şikâyet edemeyiz, yapacağımız hiçbir şey yok' dedi. Orada askeriye var. Onlar zaten dinlemiyor. Bizi, ‘Nereye istiyorsanız oraya şikâyet edin’ diye geçiştiriyorlar. Geçen gün yine patlama olmuş, burada herkes üçüncü deprem oluyor sanmış. Camlar kırılmıştı o patlamada” diye konuştu.

Şikâyetlerinin sonuçsuz kalmasının yanı sıra mahalleli olarak yaşadıkları sorunların da görmezden gelindiğini belirten Arık, hafif hasarlı olan evlerinin patlamalarda yıkılmasından korktuklarını dile getirdi. Evleri yıkıldığı takdirde gidecekleri bir yerleri olmadığını ifade eden Arık, “Konteyner istedik, ancak onu da vermiyorlar. Onun yerine konteyner kente gitmemiz gerektiğini söylediler, ancak bizler çiftçiyiz. Tütün işçisiyiz, hayvanımız var. Oralarda yaşamamız olanaksız” diye belirtti.

‘Yakıt gitmesin diye oraları patlatıyorlar’

Tüm mahallelinin yaşananlardan şikayetçi olduğunu belirten Gökhan Arık, şunları söyledi: “Kimsenin umurunda değil yaşadıklarımız. Müteahhit kârına bakıyor. Yakıt gitmesin diye oraları patlatıyorlar. Başka yol işlerine gelmiyor. Kepçe ile kazdıklarında, onlara daha pahalıya mal olacağı için daha ucuz, daha masrafsız bir şekilde işlerini görüyorlar.” (Kaynak: MA)