İzmir'in Bergama ilçesinde bulunan Agrobay Seracılık’ta çalışan 39 işçi, Tarım İşçileri Sendikası'na üye oldukları gerekçesiyle 23 Ağustos'ta işten çıkarıldı. Sendika, işçilerin işten çıkarılmasına karşı şirket ürünlerinin boykot edilmesini istedi. Konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, Agrobay şirketinin 21. yüzyılın ödüllü tarım işletmesi ve Avrupa’nın en büyük serası olduğu vurgulanarak, buna rağmen işçileri ağır sömürü koşullarında, kölece çalıştırıldığı belirtildi.

Yeni sezon Bölgesel Amatör Lig grupları belli oldu Yeni sezon Bölgesel Amatör Lig grupları belli oldu

'Ürünleri almayın'

İşçi haklarının verilmesi talep edilen açıklamada, şu çağrıda bulunuldu: "Agrobay şirketinin marka yüzü Hasanbey Çiftliği markalı ürünleri almayın. Web sitelerinden alışveriş yapmayın. Migros ve BİM gibi zincir mağazalarda satılan domatesin kaynaklarından biri Agrobay. Buralardan domates almayın. Bizi destekleyin. Agrobay’ı boykot ettiğiniz fotoğraflarınızı, videolarınızı hesaplarınızdan paylaşın. Hasanbey Çiftliği ürünleri satılan reyonlardan protestonuzu gösterin. #HasanbeydenAlma hastagı ile tepkinizi yazın; resimlerinizi paylaşın. Haklarımız için verdiğimiz onurlu mücadelede yanımızda olun. Sesimize ses olun! Bir avuç işçi olarak çıktığımız bu yolda, artık tüm Türkiye’nin tanıdığı işçileriz. Sizlerin desteği ve dayanışması ile haklarımızı alacağız.”

Öte yandan işten çıkarılan işçiler de şirket ürünlerinin alınmaması için sanal medya hesaplarında yayınladıkları videolarla boykot çağrısı yaptı.