Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti), “Buradayız, birlikte değiştireceğiz” şiarıyla büyük Antep mitingini gerçekleştirdi. Şehitkamil ilçesinde bulunan Newroz alanında düzenlenen mitinge, binlerce kişi katıldı. Kürt siyasetçi Ahmet Türk, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkan Yardımcısı Gülşen Sincar, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Eş Genel Başkanı Cavit Uğur, Emek Partisi (EMEP) Genel Yürütme Kuruyu (GYK) üyesi Levent Tüzel, DBP, Halkların Demokratik Partisi (HDP), Yeşil Sol Parti, Özgür Kadın Hareketi (TJA) ve çok sayıda sivil toplum örgütü temsilcisi de katıldı.

'Faşizmin yenilmesine az kaldı'

CHP Diyarbakır İl Başkanı Atik: Ayın 28’inde sandık başında en ufak bir sorun olmayacağının teminatını veriyorum CHP Diyarbakır İl Başkanı Atik: Ayın 28’inde sandık başında en ufak bir sorun olmayacağının teminatını veriyorum

Program, Antep milletvekili adaylarının sahneye davet edilmesiyle başladı. Adaylar büyük bir coşkuyla karşılandı. Yeşil Sol Parti Antep İl Eşbaşkanı Avni Binici kitleyi selamladı. Yeşil Sol Parti Antep  Milletvekili adayı Sevda Karaca, alana işaret ederek, "İşte bu ülkeye umudu getirecekler olanlar. Emeğin, özgürlüğün, barışın ve özgürlüğün yüzleri. Günlerdir bu şehrin sokaklarında gençlerin, kadınların, işçilerin, emekçilerin ve bu ülkede umudunu tazelemek isteyenlerin umudunu tazeliyorsunuz” diye konuştu.

Antep Milletvekili adaylarından Murat Sarısaç, “Çok az zaman kaldı. Bir hafta kaldı. Seçim için değil, faşizmin yenilmesi için çok az kaldı. Kürt düşmanlığını yapanların yenilmesi için çok az kadı" diye kaydetti.

‘Türkiye’nin kaderini değiştireceğiz’

SYKP Eş Genel Başkanı Cavit Uğur, “Bizi bu karanlığa gömmek ve deli gömleği giydirmek isteyenlere karşı yeni bir yol açtınız. Trakya’dan Mezopotamya’ya hepimizi bu yaşam ağacının altında buluşturanlara selam olsun. Bu ağacın kökleri çok derin. Analarımız, mücadelemiz birdir. Artık yeter. Bu zorbalığa müsaade etmeyeceğiz. Bu seçimlerde Antep hak ettiğini alacak. Sarayın saltanatını yıkacağız. Türkiye’nin kaderini değiştireceğiz. Yeni yaşamı inşa edeceğiz” şeklinde konuştu.

‘Yeni çözümler ve yollar alacaktır’

EMEP GYK üyesi Levent Tüzel, “Barış ve çözüm istiyoruz. Kürt halkı yıllardır bunun mücadelesini veriyor. Yeni çözümler ve yollar alacaktır. Olmak zorundadır. Mecliste bunun adımları atılabilir. Bunun yolu sizin sokakta sürdürdüğünüz direnç ve mücadeleyle olacaktır” dedi.

‘Bu seçim bizim için gerçekten önemli bir seçimdir’

DBP Eş Genel Başkan Yardımcısı Gülşen Sincan, “Tarih yazıyoruz. Yıllardır bu coğrafyada neler yaşadığımızı çok iyi biliyoruz. Bu seçim bizim için gerçekten önemli bir seçimdir. Bu seçim halkların birlikteliği ve ittifakını ortaya koyacağı seçim olacaktır" diye kaydetti. 

‘Siyasetimizde Kürt kadını büyük bir rol oynuyor’

Büyük bir coşkuyla sahneye çıkan Kürt Siyasetçi Ahmet Türk ise, “Yıllardır Kürt halkına yönelik zülüm ve zorbalık politikası yürütüldü. Kürt halkı büyük bedeller ödedi ama bu gün bütün medyadanlar da özgür bir yaşam için ayaktalar” dedi. Kürt halkının mücadelesinde kadınların önemine dikkat çeken Türk, “Siyasetimizde Kürt kadını büyük bir rol oynuyor. Her zaman önümüzde yürüdüler. Bunun için 'jin, jiyan, azadî' diyeceğiz” diye konuştu.

‘Kürt sorunu çözülünceye kadar dimdik ayakta duracağız’

Tarihi bir süreçten geçildiğini kaydeden Türk, şunları söyledi: "Kürt halkına yönelik yürütülen bu siyaset 14 Mayıs’ta sonlanacak. O zaman barış ve huzur başlayacak. Her şey çözüleceğini söylemiyoruz ama Kürt sorunun çözümü ve faşist iktidarın düşmesi için çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bunun için sadece halkımıza güveniyoruz. 14 Mayıs bütün halklar için yeni bir başlangıç olacağını umuyoruz. Değişim ve dönüşümün kaçınılmaz olduğu bir dönemde yaşıyoruz. Bu zülüm politikaları sona erecek. Kürt halkı özgür geleceği için mücadele edecektir. Bu sistem yıkılacak, yerine halkların ortak çıkarlarını esas alan bir süreç başlayacaktır. Biz kendimize, halklarımıza güveniyoruz. Bunun için sonuna kadar mücadele edeceğiz. İnkâr ve imha politikalarına karşı halkımız her zaman özgürlükçü bir çizgide halkının ve mücadelesinin yanında yer aldı. Elbette bir iki günde bütün sorunlar çözülmez. Ama Kürt sorunu çözülünceye kadar dimdik ayakta duracağız ve mücadelemizi sürdüreceğiz.”

‘Kürtleri yalnızlaştıran bir politika yürütüldü’

Türk, AK Parti’nin seçim kampanyasında kullandığı "yola devam” sloganına işaret ederek, “Bunun anlamı Kürt siyasetçilerini zindanda tutma anlamına gelir. Kürt halkının dilini, kültürünü inkar anlamına geliyor. Biz bu zulme hayır diyeceğiz. Bugün Kürtleri yalnızlaştıran bir politika yürütüldü. Biz bugün daha güçlü bir hale geldik. Devrimci dostlarımızla, Alevilerle ve ezilen halklarımızla ortak mücadele yürütüyoruz. Ortak mücadele olduğu zaman bu faşizme set çekebiliriz. Bugünkü yolculuğumuz halklarımızın eşit, adil bir yaşama kavuşma yoluculuğudur. Bunun için saflarımızı büyütüyoruz. Onun için farklı kimliklerden ve inançlardan yoldaşlarımızla yürütüyoruz” dedi. 

“Biz burada özgürlük, hak ve adalet istiyoruz” diyen Türk, “Ne Türkler, ne Araplar, ne Lazlar, ne de Çerkezler bizim düşmanımız değil. Halkları karşı karşıya getiren faşizmdir. Biz halklarla birlikte geleceği kurmak için mücadele ediyoruz” diye konuştu.

‘Ne oldu da seçim sürecinde bu görüşmeler başladı?’

Öcalan ile görüşmelerin yapıldığı iddialarına değinen Türk, “Şimdi bir heyet İmralı’ya bir heyet gönderdiklerini söylüyorlar. İki yıldır ne ailesi ne avukatlarıyla görüştürmüyordunuz. Ne oldu da seçim sürecinde bu görüşmeler başladı? Bu ne lahana ne turşu” ifadelerinin kullandı.

 Ardından HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın ses kaydı dinletildi. Miting, Koma Sorjiyan'ın sahne almasıyla son buldu.