İyi Parti Diyarbakır İl Başkanlığı, 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimleri’nde Diyarbakır’da milletvekili adaylarını düzenlediği bir programla tanıttı. Aday tanıtım programında konuşan İyi Parti’nin Diyarbakır Milletvekili Adayı Vecdin Ensarioğlu, kendilerinin 24 bin sabit oyunun olduğunu söyledi ve ödünç oy istedi.

İyi Parti Diyarbakır’da 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimleri’nde Diyarbakır milletvekili adaylarını Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti’nde basına tanıttı.

Programda adaylar söz alarak kendilerini tanıttı. Programda söz alan İyi Parti Diyarbakır Milletvekili Adayı Avukat Mustafa Canoruç, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin milletvekilli  aday olduktan sonra AK Parti Mersin milletvekili adaylarıyla Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda seçim çalışmaları üzerine yaptığı toplantı için yarın Diyarbakır Cumhuriyet Başsavclığı’na suç duyurusunda bulunacağını söyledi.

Oruç, Bakanlık imkanlarını seçim sürecinde kullandığı gerekçesiyle Nebati hakkında ‘görevi kötüye kullanma suçu’ kapsamında suç duyurusunda bulunacak.

Oruç, iktidarın seçim vaatleri arasında bulunan ‘Mülakatları Kaldırma’ beyana “Seçim sonrasına niye bırakıyorlar? Madem yanlış ise şimdiden kaldırsınlar. Mülakatlardan dolayı binlerce kişi mağdur edildi. Bu mağduriyetler nasıl giderecekler? Nerden bakarsanız tutarsızlık” sözleriyle eleştirdi.

Programda konuşan İyi Parti Diyarbakır 1’nci sıra milletvekili Adayı Vecdin Ensarioğlu da ‘Adaletin’ zedelendiği vurgusunu yaptı.

Ensarioğlu, adaylığı döneminde çıkan haberlerden dolayı A Haber’e “Salim Ensarioğlu (baba), Vecdin Ensarioğlu (oğlu). Böyle bir şey olur mu? diye haber yaptılar. Ama amcamızın oğlundan hiç bahsetmedi. Çünkü o da Ak Parti’den aday. Burada da adaletsizlik ortaya çıktı” sözleriyle eleştirdi.

Adaylığı sürecinde oy oranlarına dair yapılan yorumlara da değinen Ensarioğlu, “Salim Ensarioğlu bağımsız aday olduğunda  Galip Ensarioğlu AK Parti’den adaydı. Salim Ensarioğlu bağımsız aday olduğunda 27 bin oy aldı. Diyarbakır ve bölgemizde 27 bin oya sahip olan bir aile eğer Salim Ensarioğlu’na seçilemeyeceğini bile bile destek veriyorsa ailenin oylarının tamamının Salim Ensarioğlu’ndan yana olduğunun ispatıdır. Biz 2018 seçimlerinde ise İyi Parti olarak Diyarbakır’da 24 bin oy aldık. O zaman da bunu ispatladık. İyi Parti o zaman Diyarbakır’da henüz bilinmiyordu ve 3 ilçemizde tek kurulmuştu. Bunları karşılaştırdığımızda evet ailenin oylarının tamamı bizden yanadır. Ama ben buradan bütün partilerin seçmenlerinden ödünç oy istiyorum” dedi.

Kılıçdaroğlu: Maçlar TRT’de şifresiz yayınlanacak Kılıçdaroğlu: Maçlar TRT’de şifresiz yayınlanacak

Ensarioğlu, kayyum atamalarına da karşı olduğunu söyledi. Seçilmiş bir belediye başkanının suç işlemesi halinde yerine belediye meclisinden seçim yapılması gerektiğini “Devletin valisi çöp toplayamaz, devletin kaymakamı çöp toplayamaz. Devletin asli görevi, güvenlik barınmayı sağlamaktır” ifadeleriyle dile getirdi.