Karadam Karacahisar Mahalleleri Doğayı Doğal Hayatı Koruma Güzelleştirme Ve Dayanışma Derneği (KARDOK), Muğla Milas'ta bulunan Akbelen Ormanına açılmak istenen madene karşı başlatılan direnişin nöbet alanının boşaltılmasına itirazda bulundu. Sabah saatlerinde askerlerin yaptığı baskın ile alandaki çadır ve konteynere el konularak alandan çıkarıldı ve alana askerlerin karakol olarak kullanması için bir konteyner konuldu. Askerler, İkizköylü Hasan Demir'in tapulu arazisi olan alana ayrıca karakol tabelası da astı.

KARDOK, bu duruma Muğla Sulh Ceza Hakimliği'ne dilekçe vererek itirazda bulundu. Dilekçede, Yeniköy Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş.'ye linyit kömürü çıkarması için verilen alanla ilgili davaların halen sürdüğü belirtilerek, "İzinlerin iptaline ilişkin davalar sonuçlanmadan, 24 Temmuz 2023 sabahı saat 05.30'da yüzlerce kolluk gücünün korumasında kesim ekipleri ormana girmiş hızla kesime başlanmıştır. Bütün itirazlara, ülke sınırlarını aşan toplumsal tepkilere rağmen, ormanda katliam gerçekleştirilmiş, 6 gün içinde Akbelen Ormanı'nın yaklaşık dörtte üçü yok edilmiştir" denildi.

İşlemin durdurulması talebi

Sansürle gündemleşen festivalin jüri üyesi Akbağ istifa etti Sansürle gündemleşen festivalin jüri üyesi Akbağ istifa etti

Bununla sınırlı kalınmayarak derneğin kullanımında olan alanın bu sabah boşaltıldığı anımsatılan dilekçede, "Hiç bir hukuksal dayanağı olmayan bu işlemlere ilişkin delillerin kaybolmadan tespit edilmesi için bu başvuruyu yapmak zorunda kalıyoruz. Müvekkil Dernek ile mülk sahibi Hasan Demir arasında yapılan 23.06.2022 tarihli bedelsiz yararlanma hakkı sözleşmesine göre Milas İkizköy Mah. Akbelen Mevkiindeki 455 parsel sayılı taşınmaz üzerindeki müvekkil derneğe ait eşyaların sökülüp atılmak suretiyle yapılan tahliye işlemine ilişkin olarak; Mahallinde bilirkişi keşfi ile tanıklar da dinlenmek suretiyle tespitinin yapılmasını sürmekte olan tahliye işleminin ihtiyaten durdurulmasına karar verilmesini talep ediyoruz" denildi. (Kaynak: MA)