İYİ Parti Genel Başkanı Merak Akşener, partisinin grup toplantısında konuştu.

‘45 gün sonra milletimiz en doğru kararı verecek’

Akşener'in açıklamasından bazı satır başları şöyle:

"Türk siyasetinde eşi benzeri görülmemiş bu ucube döneme son vermek için milletçe yapacağımız kritik bir seçim var. Cumhuriyetimizin ve demokrasimizin koşulsuz teminatı. için hayati bir adım var. Ya millet iradesini yeniden hakim kılacağız ya da Saray'ın büyüyen gölgesinde kaybolup gideceğiz. Ya 85 milyonun refahı seçeceğiz ya da yandaşların rant düzenine yol vereceğiz. Ya güç hırsından yolunu kaybetmiş birinin ihtiraslarına teslim olacağız ya da millet olarak istibdadın karşısında yaşasın hürriyet diye haykıracağız. 45 gün sonra milletimiz en doğru kararı verecek. Bir tarafta seçim kazanmak uğruna kadına şiddeti, ölümü, tecavüzü reva görenler var; diğer tarafta kadınların, gençlerin, çocukların haklarını koruyup hukukunu iyileştirmek isteyenler var. Bir tarafta Atatürkümüze, Cumhuriyet değerlerimize gıcık olanlar var, diğer tarafta 10 Kasım'da hüzünlenenler var.  Bir tarafta her alanda ülkemizi krizler yumağına sokan beceriksizler var, diğer tarafta bilimin ışığında krizleri çözmeye talip olan liyakatli kadrolar var. Bir tarafta başkentin göbeğinde yaşanan alçak bir cinayete, Sinan Ateş'in katillerin göz yumanlar var, diğer tarafta Sinan Ateş'i unutturmayacak, katillerinden hesap soracak olanlar var.”

HDP eleştiri, özeleştiri ve yeniden yapılanma için Konferans ve Kongre sürecini işaret etti HDP eleştiri, özeleştiri ve yeniden yapılanma için Konferans ve Kongre sürecini işaret etti

‘Milletimizin senin için tuttuğu kabarık defter 14 Mayıs'ta açılacak’

“Millet İttifakı'nı bakanlık dağıtmakla suçlayanlar, atanmış bakanlarını vekil yapma telaşındalar. Seçimi kaybedeceklerini fark edenler milletvekili olma peşindeler. Bu atanmış bakanlar, arkalarında devletin gücü ile seçime girip bir de buna adil ve dürüst bir seçim mi diyecekler? Seçim sürecinde devletin kaynaklarını diledikleri gibi kullanıp sonra da buna demokrasi mi diyecekler? Böyle bir ilkesizliği, ciddiyetsizliği kabul etmiyoruz. Madem tüm kabine üyeleri ani bir aydınlanma ile vekil adayı olmaya karar verdiler, o zaman hodri meydan, istifa etsinler öyle aday olsunlar; görelim çapları neymiş! Üzerlerindeki atanan gömleklerini, devletin zırhını çıkarsınlar öyle aday olsunlar. Ama yapamazlar, vazgeçemezler koltuklarından. Nereden mi biliyorum? Bir Nebati bakan vardı hatırlıyor musunuz? O ışıltılı gözleri gören var mı? Son zamanlarda çıkıp da alışılmış absürtlüğü ile açıklama yaptığını duyan var mı? Memlekette ekonomi perişan, esnaf kan ağlıyorken 'Kayıp Bakan Nemo'nun neden ortalıkta olmadığını bilen var mı? O koltuktan bir kalkarsa bir daha oturamayacağını biliyor da ondan. Erdoğan'ın açıklamaları olunca aniden ortalıkta beliriveriyor o da kamera önünde yer kapabilmek için. 4,5 yıl oturdular; seçime 6 ay kala emeklileri, EYT'lileri, atanamayan öğretmenleri hatırladılar. Ey demokrasi sen nelere kadirsin!  Milletimizin senin ve beceriksiz arkadaşların için tuttuğu kabarık defter 14 Mayıs'ta açılacak.”

‘Sen ülke yönetmiyorsun, sen ihale yönetiyorsun, sen rant yönetiyorsun’

“Asgari ücretin 8 bin 506 lira olduğu bir ülkede, 7 bin 500 lira emekli maaşı vermek, emeklilere hakarettir… Bir yılda tüm depremzedelere konutları teslim edeceğiz diyorlar. Madem 1 yıldır yapılıyordu, 21 yıldır neredeydiniz?

Erdoğan, deprem bölgesine gidip 'burası cehapeli demedik, bunlar da vatandaşımız' dedi. Da eki çok önemli, o insanlara 'bu' diyorsunuz. Psikolojik bir vaka... Şu edepsizliğe, şu nobranlığa şu bilinçaltına bir bakar mısınız? Şaka gibi ama gerçek. Bu sözleri depremzede vatandaşlara söyledi. Bu sözleri cumhurbaşkanı olarak söyledi, kendi gel. Ağzından çıkanı kulağın duysun. 45 günün kalmış olsa da, sen hâlâ bu ülkenin Cumhurbaşkanlığı makamında oturuyorsun. Sen ülke yönetmiyorsun, sen ihale yönetiyorsun, sen rant yönetiyorsun, sen algı yönetmeye çalışıyorsun. Türkiye Cumhuriyeti ne sana ne beceriksiz kabinene mecbur değildir! Bu yüzden engelleri yıka yıka biz geliyoruz! İftiraları, yalanları boza boza geliyoruz! Sen meydanlara çıkıp belediyeler nerede, deprem bölgelerine uğradılar mı diye iftira atarken biz Mansur ve Ekrem Başkanla, Kahramanmaraşlı, Hataylı kardeşlerimizi ziyaret ediyoruz. Sen kedini kandırıyorsun, vatandaşlarımız onlara 'yüzümüz sayenizde güldü' diyor. AFAD'ı eleştirsek de yardımcı olmaya devam ediyoruz. Uyarmaya da devam ediyoruz. Bir ay önce buradan size deprem eylem planımızdan bahsetmiştim. Bir süredir Millet İttifakı'nı oluşturan diğer partilerle kapsamlı bir deprem raporu hazırlıyoruz. 15 Mayıs sabahı ilk işimiz somut adımları hayata geçirmek olacak.”