İrfan Erdoğan/ Almanya

Federasyon'dan yapılan yazılı açıklama şöyle:

"1 Eylül Dünya Barış Günün’de Barış mücadelesini güçlendirelim!

Almanya’daki barış mitingine çağrı: Gün, 'bana ne’ demenin günü değil Almanya’daki barış mitingine çağrı: Gün, 'bana ne’ demenin günü değil

84 yıl önce 1 Eylül 1939 günü Alman Nazi ordusunun Polonya’ya saldırısıyla 2 dünya savaşı başladı. Savaşın acılarını tüm dünya halkları yaşadı. 60 milyon insan yaşamını kaybetti. Bugünde emperyalistler insanlığa daha büyük acılar yaşatmak için dünyayı yeniden paylaşma ve silahlanma yarışındalar.   1 Eylül günü işçiler, emekçiler dünya barışı için ‘Savaşa ve faşizme asla’  demek için sokaklarda, etkinliklerde buluşuyorlar. DİDF olarak Türkiyelileri barış etkinliklerine katılmaya çağırıyoruz!

Ukrayna’daki savaş derhal bitirilmelidir!

Ukrayna’daki savaş 1,5 yıldır sürüyor. ABD, NATO ve Almanya’da dahil batılı güçler savaş bölgesine en modern silahları, askerleri göndererek ‘ateşe benzin dökmeye’ devam ediyorlar. Alman hükümeti Rusya’nın ortalarına kadar vurabilecek Taunus füzelerini göndermeyi tartışıyor. Sözde Ukrayna halkına yardım ediyorlar! Tam aksine savaşı büyütüyorlar...

Dünya barış gününde çağrımız; Ukrayna’da savaşın derhal durması ve masada görüşmelerin başlanmasıdır. Rusya, NATO ve batılı güçlerin Ukrayna dan çıkması ve bölgeye silah gönderilmesine son verilmesidir. 

Orduya para var, halka yok! Alman hükümeti Ukrayna’da başlayan savaşı fırsata çevirmek için, ‘çağ değişti’ diyerek orduya hemen 100 milyarlık özel fon ayırdı. Bununla yetinmeyen hükümet silahlanmaya hız vermek için, Eylül ayında başlayacak olan bütçe görüşmelerindeki plana göre, savunmaya, orduya ayrılan bütçeler artırılırken, halkı ilgilendiren bütün sosyal alanlarda kısıtlamalara gidiliyor. 2024 yılında NATO’nun yüzde 2’lik şartına ulaşılacak ve ordu özel fonundan yapılacak harcamalara ek olarak, 71 milyar euro savunmaya-orduya harcanacak.

Diğer yandan hastaneler kapatılıyor, 400 bin kreş yeri eksik, söz verilen 400 bin konut yapılmadığı gibi sosyal konutlar azalmaya devam ediyor ve kiralar, enerji fiyatları ödenemez hale geliyor. Enflasyon ve gıda fiyatlarında yaşanan artış, milyonlarca emekçinin yaşamını daha da kötüleştirirken, başta Rheinmetall olmak üzere silah ve enerji tekelleri karlarını %100 den fazla artırmıştır.

İstense halkın ihtiyaçlarını karşılamak için bütçe ayrılabilir. Üstelik bunlar için yeteri kadar para ve birikim de var. Ancak Alman hükümetinin önceliği, ‘savunma’ gerekçesiyle, dünya çapındaki yeniden paylaşım kavgasında, rekabette zenginlerin-fabrikatörlerin çıkarlarını savunmaktadır. Barış ve geleceğimiz için mücadeleyi güçlendirelim! Hükümetlerin izlediği politikalar, silahlanmaya ayrılan bütçeler, ırkçı-faşist hareketlerin güçlenmesi işçi ve emekçilerin geleceği için büyük tehlikeleri ve acıları beraberinde getirecektir. İkinci dünya savaşında ve tüm savaşlarda olduğu gibi, savaşın ve silahlanmanın faturasını halklar ve emekçiler öderken, zenginlerin servetleri büyümekte. Savaş ve silahlanma sadece insanlığın değil, çevrenin doğanında düşmanı. Bu durumu ancak İşçi ve emekçiler olarak, savaşa ve silahlanmaya karşı mücadele ederek durdurabiliriz. 1 Eylül dünya barış gününde tüm emekçileri bölgelerinde barış örgütlerinin ve sendikaların düzenlediği eylemlere katılarak, savaşa karşı barışı, ırkçılığa ve milliyetçiliğe karşı halkların kardeşliğini ve emekçilerin birliğini güçlendirmeye çağırıyoruz...

2024 yılı toplam bütçe 445,7 milyar, Eğitim 20,3 milyar, Sağlık 16,8 milyar, Gelişim-araştırma 11,5 milyar. Ekonomi ve iklim 10,9 milyar. Konut 6,9 milyar. Çevre 2,4  milyar. Savunma 51,8 milyar + 19,8 milyar özel fon = 71 milyar..."