İrfan Erdoğan/ÖZEL HABER (Almanya)

Almanya Federal İçişleri Bakanlığı Almanya'da yaşayan Türk, Kürt ve Arap aşiret mensuplarını suç işlememiş olsa bile sınırdışı etmeyi tartışıyor.

Federal ikamet yasasının 54. Maddesi çerçevesinde başlatılan çalışmalara insan hakları kuruluşları bu duruma karşı çıksalar da Federal İçişleri Bakanı Nancy Faeser, uygulama faaliyete geçirmek için ısrarcı bir tutum sergilemeye devam ediyor.

Faeser, Türk, Kürt ve Arap aşiret mensuplarının ülkenin güvenliğini tehlikeye düşürdükleri ve ülkedeki güvenlik güçlerinin işlerini zorlaştırdıkları gerekçesiyle böylesi bir adımı atmak istediklerini konuşmalarında ifade ediyor. 

Bu konudaki tartışmalar şimdilik kamuoyuna pek fazla yansımadan konuşulsa da tartışmalar giderek yükseliyor ve hayata geçirileceğinin de sinyalleri verilmeye başlandı.

Pakistan'da patlama: 50'yi aşkın kişi öldü Pakistan'da patlama: 50'yi aşkın kişi öldü

Yine bu konuda Federal İçişleri Bakanı Nancy Faeser’in geçenlerde önerdiği sınır dışı etme planının hukuki ve insan hakları açısından ne şekilde değerlendirileceği ise önümüzdeki günlerde daha fazla gündemde olacak.

Dünya gündeminde de geniş yer alması beklenen 'sınırdışı' hamlesi, şimdilik Almanya gündeminde tartışılan konular arasında yer alıyor.