Türkiye Futbol Federasyonu 2. Lig Kırımızı ligi, grupta mücadele eden Amed Sportif Faaliyetler Kulübü (Amed S.F.K) taraftarlarına dönük ırkçı saldırılar sürüyor. İstanbul’da Sarıyer-Amedspor karşılaşmasını izlemek için stada Amedspor forması giyerek gelen aile, bir grubun ırkçı saldırısına uğradı. Saldırılara tepki gösteren Amedspor taraftarları, ırkçı saldırılara karşı direniş mesajı verdi.

“Ne olursa olsun Amedspor yoluna devam etmeli” diyen taraftarlardan Cihat Kocaoğlu, “Ben 44 yaşındayım, bundan önce Diyarbakırspor döneminde de böyle şeyler oluyordu. Biz ne yaparsak yapalım, ırkçı saldırılar olacak. Sahiplenmenin daha büyük olması gerekiyor” dedi.

Saldırılar ilk değil

Önceki yıllarda da yine kentin futbol takımlarına ırkçı saldırıların olduğunu hatırlatan Ramazan Tugay, “Özellikle dışarı gittiğimiz zaman, ‘PKK dışarı’ diyorlardı. Şimdi Amedspor’a da aynısını yapıyorlar. Tabii biz ırkçı söylemlere her zaman karşıyız. Biz birleştirmeden yanayız. 44 yıldır hep tribünün içerisindeydim. Şu anda da Mezopotamya Taraftarlar Derneği’ni kurdum. Yaklaşık 16 takımla bu bölgede birlik çatısı altında bir araya geldik. Bundan sonraki süreçte, bu ırkçılara karşı daha üstün geleceğiz” şeklinde konuştu.

‘Bir araya gelmeliyiz’

Bu yıl Amedspor’un kadrosunun şampiyonluğa çok yakın olduğunu söyleyen Eset Yıldız, “En büyük Amed diyoruz. Bu sene şampiyon biz olacağız. Geçen hafta Amedspor’lu bir aile saldırıya uğradı. Bugün onun içinde buraya geldik. Amedspor taraftarıyız, her yerde, herkesin Amedspor’la bir araya gelmesi gerekiyor. Sadece Amed’in takımı değil, bütün bir halkın takımı” ifadelerini kullandı.

‘Kürt kimliğimiz yüzünden’

Amedspor’u bu yıl birinci ligde görmek istediklerini ve yeni yönetimden umutlu olduklarını dile getiren Cihan Boncuk, “Takımızı sahipsiz bırakmayın. Biz takımımıza gereken desteği buradan veriyoruz, siz de oradan vermeye devam ederseniz seviniriz. Hem iktidar hem de kanadından saldırılar var. ‘Amed diye bir şehir ve takım yoktur’ diye konuşan Devlet Bahçeli ve Türk milliyetçilerinden kaynaklı bir durum, Amedspor adını lekelemeye çalışıyorlar. Biz öyle değiliz, bizde Türklere karşı bir ırkçılık yok, burada kime sorarsanız sorun, öyle bir şey göremezsiniz. Onlar tarafından bir rahatsızlık var isminden, taraftarından rahatsızlar, kimliğimiz yüzünden bize saldırıyorlar” diye konuştu.

‘Takımımıza sahip çıkmalıyız’

Türkiye’de Amedspor taraftarına düşman gözüyle bakıldığını ifade eden Ömer Faruk Tunç, “Bize düşman gözüyle bakıyorlar. Bizde onları çiçeklerle karşılıyoruz. Spor kardeşliktir, bu saldırıların sebebi bizim Kürt kimliğimiz, yoksa ha Amed ha Diyarbakır ne fark eder? Biz bu saldırılara alıştık, takımıza sahip çıkmalıyız” çağrısında bulundu.

Eski milletvekili Irmak’a 4 yıl 2 ay hapis cezası verildi Eski milletvekili Irmak’a 4 yıl 2 ay hapis cezası verildi

‘Yapılan saldırılar korkaklık’

Anne ve babasıyla birlikte karşılaşmayı izlemeye gelen Esma Boraç, şunları söyledi: “Önümüz gayet açık, bu sene şanslı bir takım, biz buna inanıyoruz. Yapılan ırkçı saldırılar korkaklık dışında bir şey değil. Biz bu yapılan saldırılar karşısında susmayacağız. Takımımızı sahiplenmeye devam edeceğiz. Bugünde takımızı desteklemek için buraya geldik.”

‘Direne direne kazanacağız’

Amedspor taraftarlarına yapılan ırkçı saldırıları kınayarak takımlarını destekleyeceklerini ifade eden Mervan Karaca, “Direne direne kazanacağız. Bize karşı yapılan ırkçı saldırıları kınıyorum. Onlar buraya geldiğinde, biz onlara iyi davranıp ağırlıyoruz ama biz oraya gidince bize ‘terörist’ diyorlar, buna hakları yok. Biz ‘terörist’ değil, Kürt’üz. Saldırıların sebebi Kürt olmamız ve takımızın adının Amed olması, başka bir sebebi yok” diye belirtti.

Polonyalı taraftar sahadaydı

Polonyalı Amedspor taraftarı Wiliam Radovski, “Bugün buraya gelmemdeki amaç, Amedspor’a destek olmak. Çünkü biliyorum yapılan saldırıların ardında politik nedenler var. Bende Kürt direnişçilerine destek olmak amacıyla buraya geldim. Her biji Amedspor” dedi.

Amedspor Direniş Taraftar Derneği yöneticisi Tekin Bayram, şöyle konuştu: “Amedspor’a uygulanan deplasman yasakları ve geçen hafta yine gerçekleşen saldırıyla ilgili bütün kamuoyunun bilmesini istiyoruz, Amedspor bölgenin değil, dünya takımı, dünyanın her yerinde taraftarları var. Amedspor’u yaşamak lazım. Onlar bize ne kadar saldırırsa, biz onlara çiçekle karşılık vereceğiz. Ama tabi işin çığırından çıkmaması için bütün yetkililerin bu konuya el atması gerekiyor. Türkiye liglerinde olan bütün takımlar ne ise, Amedspor da bizim için o dur.”

‘Amedspor etrafında kenetlenmeliyiz’

Amedspor’un Kürt kimliği edeniyle hedef alındığını vurgulayan Veysi Can Gündüz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu takımın sahip olduğu kimlik, bu devlet ve sistem tarafından da kabul edilmemektedir. Bir çok alanda her şeye yasaklarla cevap veriyorlarsa, dilimizi, ırkımızı yasaklıyorlarsa, bugün Amedspor’a deplasman yasağı getiriyorlar. Bütün halkımız Amedspor etrafında toplanmalı, böyle onurlu, güzide bir takıma sahip olduğumuz için bundan onur duymamız gerekiyor. Bu takımın etrafında kenetlenip, sonuna kadar destek çıkmamız gerekiyor.” (Kaynak: MA)