Patnos Belediye Eşbaşkanları gözaltına alındı Patnos Belediye Eşbaşkanları gözaltına alındı

SUR AJANS/ Farklı illerden bir araya gelen Ziraat Mühendisleri, Veteriner Hekimleri ve Gıda Mühendisleri 10 gün önce Ankara’daki Kızılay Meydanı’nda kendi bölümleri ile kendi bölümleriyle ilgili bölümlerden mezun olanların atanması için adım atılması gerektiğini dile getirmişti.  Bugün de farklı illerden Diyarbakır’a gelen atama mağdurları, taleplerini dile getirmek için Dağkapı Meydanı’nda bir araya geldi.

Çocuklarına destek veren ailelerin de katıldığı basın açıklamasını okuyan Ziraat Mühendisi Serdal Kayce, yıllarca atama beklediklerini ve atanmak için çaldıkları tüm kapıların yüzlerine kapandığını dile getirdi.

WhatsApp Image 2023-05-05 at 17.18.19 (1)

“Dört tarafı tarım cenneti olan ülkemizde toprağa gönül vererek diplomasını almış bu tarımın çocukları maalesef tarımdan uzaklaştırılmış işsizlik ile mücadele edilmek zorunda bırakılmıştır” diyen Kayce, son dört yılda Tarım Bakanlığı’nın atama konusunda pasif davrandığına vurgu yaptı.

"Bu diplomalar sahipsiz bırakılmasın"

On binlerce kişinin atanmak için beklediğini sözlerine ekleyen Kayce, Bakan Kirişçi'nin taleplerini umursamadığını söyledi ve şöyle devam etti: 

“Ziraat Mühendisleri, Gıda Mühendisleri, Su Ürünleri Mühendisleri, Veteriner Hekimler ve Balıkçılık Teknolojisi mezunları tekniker teknisyen olmak üzere on binlerce meslek grubu gençler yıllarca bu mağduriyeti dile getirmeye çalıştı. Fakat herhangi bir yanıt alamamıştır.

Tarım Bakanı Vahit Kirişçi gençlerin sorunlarına çözüm bulmak yerine güya gençliğinin hayali olan müşavirlik sistemini yine gençlere satmaya çalışması, sorunlarını daha da derinleştirmiştir. Bizler hayal değil icraat istiyoruz. Sorun değil çözüm istiyoruz. Bu diplomalar sahipsiz bırakılmasın gençler tarımdan uzaklaştırılmasın.”