Pir Hüseyin Eriş, “Hızır karaların hâkimidir, İlyas da denizlerin hakimidir. Dolayısıyla suyla kara buluştuğu zaman bolluk bereket oluşur” dedi.

Antalya örgütlü bulunan Alevi kurum başkanları Abdal Musa Tekke Köyü’nde Abdal Musa Dergâhında her yıl geleneksel olarak yapılan Hıdırellez etkinliğine katıldılar. Kurum temsilcileri önce Pir Abdal Musa’nın türbesini, Abdal Musa Postnişini Hüseyin Eriş’in katılımı ziyaret etti.

Hüseyin Eriş’in okuduğu gülbengin ardından kurum başkanları Abdal Musa Kültürünü Yaşatma Derneği yönetimi ile bir araya gelerek 23-24- ve 25 Haziranda yapılacak olan 18. Uluslararası 39. Ulusal Abdal Musa Anma Etkinliği’nin hazırlık çalışmalarına ilişkin bilgi alışverişinde bulundu.

HDP Yerel Yönetimleri Diyarbakır’da toplandı: Halk esas alınacak HDP Yerel Yönetimleri Diyarbakır’da toplandı: Halk esas alınacak

Daha sonra Hıdırellez etkinliği için Tekke Köyü’ndeki Abdal Musa Dergâhının ön bahçesinde alana geçildi.

Pir Hüseyin Eriş, Hıdırellez’e ilişkin yaptığı konuşmasında, “Biz geleneksel olarak yapılan bu 6 Mayıs Hıdırellez Bayramı’nı her yıl müstesnasız yapıyoruz. Çünkü Hızır ile İlyas’ın buluştuğu gündür. Hızır Anadolu’da bolluğun bereketin hoşgörünün simgesidir. Hızır karaların hâkimidir, İlyas da denizlerin hakimidir. Dolayısıyla suyla kara buluştuğu zaman bolluk bereket oluşur. Bu 6 Mayıs’tan 8 Kasım’a kadar olan günler Hızır günleridir. Önümüzdeki yılı bereketli, huzurlu yaşanabilir bir ortam içinde geçirmemizi Allah’tan erenlerden niyaz ediyoruz” dedi.

Lokma gülbenginin ardından canlara lokmalar pay edilerek etkinlik sonlandırıldı. (Kaynak: PİRHA)