Milyonlarca çalışanın merak ettiği asgari ücrete ara zamma dair Asgari Ücret Tespit Komisyonu, ikinci toplantısını yarın yapıyor. Toplantı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın ev sahipliğinde yapılacak.

Milyonlarca işçi asgari ücrete yapılacak ara zammı bekliyor. Asgari ücretin belirlenmesi için çalışmalarına başlayan Asgari Ücret Tespit Komisyonu yarın ikinci kez toplanıyor.

Saa 10.00'da başlayacak toplantıya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ile işçi ve işveren temsilcileri katılacak.

12 Haziran Pazartesi günü gerçekleştirilen ilk toplantıda rakam konuşulmadığı belirtilmişti.  İkinci toplantıda işçi kesiminin taleplerini açıklaması bekleniyor.

Merkez Bankası’ndan 500 baz puan faiz artırımı Merkez Bankası’ndan 500 baz puan faiz artırımı

İşçiyi temsilen toplantılara katılan Türk-İş, mayıs ayında dört kişilik ailenin açlık sınırını 10 bin 362 lira, yoksulluk sınırını 33 bin 752 lira olarak hesaplamıştı.

Eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in asgari ücretin 500 dolar seviyesinde olması gerektiğini söylemesi, uzun zamandır asgari ücret tartışmalarının merkezinde yer alıyor.

İşvereni temsilen masada bulunan Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Başkanı Özgür Burak Akkol, bu hafta yaptığı açıklamada asgari ücretin dolar cinsinden belirlenmemesi gerektiğini söylemişti.