Ankara’da gece evlerine yapılan baskınla ÇHD Ankara Şube Başkanı Ceren Yılmaz, yöneticisi Fatih Gökçe ve üyeleri Bilge Topcu ile Ilgın Gökçe TEM şube polislerince gözaltına alındı.

Adalet İçin Hukukçular, Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Ankara Şube, Demokrasi İçin Hukukçular, Hukukçu Dayanışması, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Ankara Şube ve Toplumsal Hukuk, meslektaşlarının gözaltına alınmasına ilişkin Ankara Çağdaş Hukukçular Derneği’nde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Açıklamayı avukatlar adına Av. Nergis Görnaz okudu.

‘Gözaltılar isimsiz ihbar sonucu yapıldı’

İsimsiz bir ihbarla başlatıldığını öğrendikleri soruşturmada alelacele ve hukuksuz bir şekilde kamusal görev yapan meslektaşlarının gözaltına alındığını ve hakimlik kararı dahi alınmadan arama, el koyma kararı verildiğinin aktaran Görnaz, “Her gün adliyede mesleki faaliyetlerini sürdüren meslektaşlarımızın ifadeleri davet edilerek alınabilecekken, gece yarısı ev baskınıyla gözaltına alınmış olmaları kabul edilemezdir. Haksız ve hukuksuz şekilde gözaltına alınan arkadaşlarımız derhal serbest bırakılmalıdır” dedi.

‘Hukuk mücadelesi geleneğimiz hedef alındı’

Görnaz, siyasi iktidarın her alanda keyfi ve hukuksuz uygulamaları yönetme biçimi olarak dayattığını belirterek şu ifadelere yer verdi: “Çok açıktır ki bu hukuksuzluğa karşı çıkan avukatları da hedefine almaktadır. Derinleşen yönetememe krizi, toplumsal muhalefete ve onun demokratik kazanımlarına dönük saldırıları beraberinde getirmektedir. Meslektaşlarımızın da içinde yer aldığı gözaltıların nedeni tam da budur.  Adil yargılanma hakkının çiğnendiği, hukuki güvenceden yoksunluğun olağanlaştığı günümüzde, yürütmenin yargıya açıktan talimat verdiğini görmekteyiz. Fakat tüm bunlara rağmen, halkın demokratik kazanımlarına sahip çıkarak, ekonomik, siyasi, kültürel, akademik alandaki tüm haksız uygulamalara ve hukuksuzluklara karşı direnmekteyiz. İşçilerin, emekçilerin, ezilenlerin, ötekileştirilenlerin yanında saf tutan avukatlık pratiğimizin, hukuk mücadelesi geleneğimizin hedef alındığının farkındayız.”

‘Savunma susmadı, susmayacak’

İntihar olarak kayıtlara geçen olayın cinayet olduğu tespit edildi İntihar olarak kayıtlara geçen olayın cinayet olduğu tespit edildi

Siyasi iktidarın muhalif avukatlık pratiğine tahammülsüzlüğüne vurgu yapan Görnaz, “Yaratmaya çalıştığı biat eden savunmanlığı reddediyoruz. Mesleki faaliyetlerimizi hak temelli, ezilenlerden yana sürdürmeye devam edeceğiz. Siyasi iktidarın tüm bu saldırılarına karşı mücadelemizde asla geri atmayacağımızı bir kez daha ilan ediyoruz. Gözaltına alınan ÇHD Ankara Şube yöneticisi ve üyesi meslektaşlarımızın hukuki sürecinin takipçisi olduğumuzu bildiriyor, bu haksız ve hukuksuz duruma son verilerek tüm gözaltıların derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz. Savunma susmadı, susmayacak!” diye konuştu. (Kaynak: PİRHA)