Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Murat Bakan, AKP'li İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında suç duyurusunda bulundu. Buna ilişkin açıklama yapan Bakan, Soylu döneminde İçişleri Bakanlığı’nın suç örgütü haline geldiğine dikkat çekti. Süleyman Soylu suç örgütünü savcılığa şikâyet ettiklerini söyleyen Bakan, “Soylu'nun kendisiyle ilgili 5 tane ayrı suç duyurusunda bulunduk. Geride 105 tane daha var. O kadar çok suç işledi ki” dedi.

‘Uyuşturucu tüccarlarına operasyonu haber verdi’

Bakan, Soylu’ya yönelik suç duyurularına ilişkin şunları aktardı: “Suç duyurularından biri uyuşturucu operasyonunu bir canlı yayında ifşa etmekten dolayı. Uyuşturucu tüccarlarına polisin yapacağı operasyonu önceden haber verdi. Görevi kötüye kullanmaktan dolayı onunla ilgili suç duyurusunda bulunduk. Bir diğer suç duyusu Polis Meslek Eğitim Merkezi (POMEM) giriş sınavında yapılan usulsüzlükle ilgili. POMEM Sınavı yıllardır açıklanmıyor. Bununla ilgili yaptığım suç duyurusu. Bir başka konu, Süleyman Soylu’nun ilgili istihbarat birimleri ile ilgili yaptığı ifşalar. Bunun İşçileri Bakanı’nın yapmaması gereken bir şey. Geçen gün TOGG programında KİM uygulamasını ifşa etmişti. Türk emniyetini teknik yeterliliklerini ifşa eden bir açıklama yapmıştı. Bununla ilgili devlet sırlarından yararlanma, devlet hizmetlerine sadakatsizlikten suç duyurusunda bulunduk. İşlediği bu suçun 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası var. Kendisi hukuk bilmiyor, tanımıyor. Kendisi devlet sırrından yararlanma suçundan dolayı yargılanacaktır.”

Ağrı'da sel: Çok sayıda evde maddi hasar oluştu Ağrı'da sel: Çok sayıda evde maddi hasar oluştu

‘Seçimde neden TSK’nın zırhlı araçları hazır bekletilir’

Soylu'nun emniyet içerisinde trol ordusu oluşturduğunu ve bu yolla kişisel bilgilere yasadışı şekilde eriştiğine dikkat çeken Bakan, bu “trol ordusu”na ilişkin suç duyurusunda bulunduğunda dikkat çekti. Bakan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bunlar daha başlangıç. İşlediği yüzlerce suç var. Asıl önemli konu Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi  (GAMER) üzerinden yapılan yeni bir operasyondan söz ediyorum. İçişleri Bakanlığı İller İdaresinin Genel Müdürlüğü’nün bir yazısını İl Valilikleri Ordu Komutanlığına, Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) gönderiyor. GAMER TSK’dan ne istiyor, oy günü kapsamında alınacak tedbirler kapsamında kollu birimlerimize ait zırhlı kara ve hava araçlarının göreve hazır vaziyette bulundurulması ile seçimin güvenli bir şekilde yapılmasını sağlamak amacıyla valilerimizce gerek görülmesi halinde TSK’ya ait personel, zırhlı araç ve diğer araçlardan istifade edileceği belirtilmiş olup göreve hazır vaziyette bulunulması hususuna gereğini arz ve rica ederim’ Arkadaşlar savaşa mı seçime mi giriyoruz. TSK’nın araçlarına seçim döneminde GAMER niye ihtiyaç duyar? Devletin polisi yok mu? Sandık için görevlendirilen polisler var. TSK’ya niye ihtiyaç duyuyorsunuz. Hangi seçimde TSK zırhlı araçlarıyla hazır bekletildi.” (Kaynak: MA)