Yeşil Sol Parti milletvekilleri Bedran Öztürk, Meral Danış Beştaş, Saliha Aydeniz, Sinan Çiftyürek, Mehmet Kamaç, Keskin Bayındır ve Yeşil Sol Parti il yönetimi Diyarbakır’da, Urfa’nın Halfeti ilçesinde cezaevinde hasta tutuklu olarak hayatını kaybeden eski Belediye Eşbaşkanı Bozo Yılmaz’ın ölüm yıl dönümü anmasında askerlerin müdahalesine uğrayan ve karakola götürülen YSP milletvekili Ömer Öcalan’a ilişkin basın açıklaması yaptı.

Açıklamada konuşan Beştaş, muhalefetin saldırıya dair suskunluğunu eleştirdi ve Urfa Valisi ile ilgili yetkilerin görevden alınması çağrısında bulundu.

Beştaş şöyle devam etti:

“Başka bir milletvekiline bu muamele yapılsaydı, şuanda Türkiye’nin tek gündemi bu olacaktı. Bir milletvekilinin yaklaşık 15-20 dakika boyunca askerlerin zorbalığıyla üzerlerindeki aslında asker kıyafetini çıkarın tam bir hadutluktur.

Iğdır'da çıraklarını yerde süründüren berbere ev hapsi Iğdır'da çıraklarını yerde süründüren berbere ev hapsi

Şehir merkezinde bir milletvekilini göz göre göre zorla arabaya bindirmek, kaçırmaya çalışmanın hukuk devleti ilkelerinde ya da asgari düzeyde demokrasinin olduğu iddia edilen bir yerde bunun bir izahı bir açıklaması yoktur.

AKP iktidarı her yerde zorbalığa başvuruyor. Cumartesi Annelerine, ters kelepçe uyguluyor. Akbelen’de halka saldırıyor. Tatvan’da köylülere işkence yapıyor. Kayyum zorbalığı devam ediyor. DEDAŞ zorbalığı devam ediyor. Sevgili Gülten Kışanak’a dönüşte işkence uygulanıyor. Şimdi de vekilimiz Ömer Öcalan derdest ediliyor.

Türkiye Yüzyılı dedikleri aslında bir ‘zorbalık yüzyılıdır’, bir zulüm yüzyılıdır. Bunu halka kabul ettirmeye çalışıyor.

Bu ülkenin İçişleri Bakanı TBMM’nin bir üyesinin kameralının önünde zorla alı konulduğu halde, hale bir açıklama yapma gereği duymamıştır. Bu ülkenin Meclis Başkanı kendi üyesine yapılan bu zorbalığa karşı tek bir söz etmedi. Bunun farkındayız.

Çağrımız şu; Gözaltı emrini veren rütbelilerin ve saldıran askerlerin derhal görevden alınması gerekiyor.

Genel olarak Urfa Valisi bunun sorumlusudur. Bir saat bile o koltukta oturmamalıdır. Eğer bu saldırı emrini İçişler Bakanı vermemiş ise bu valiyi derhal görevden almalıdır. İçişleri Bakanlığı’na da açık çağrı yapıyoruz. Valilerinize söyleyin. YSP’ilerin ve halkımızın üzerinde bu valilerin saldırılarını çekin”

Öte taraftan toplantıda yarın Türkiye genelinde Ömer Öcalan için saat 19:00’da eş zamanlı protesto eylemlerinin yapılacağı duyuruldu.