İrfan Erdoğan/Almanya

Bielefeld'de Alman sendikalar birliği (DGB)’nin öncülüğünde şehir tren istasyonunun önündeki meydanda akşam saat 17.00 sıralarında bir araya gelen yerli ve göçmen emekçiler 8 Mart Dünya emekçi kadınlar gününü kutladı. Şehirde faaliyet gösteren göçmen emekçi örgütlerinin de destek verdiği kutlama kar yağışına rağmen barış ve neşe içinde geçti.

Tokya’daki Kürtlerden Newroz kutlaması Tokya’daki Kürtlerden Newroz kutlaması

Saat 17.30 dan sonra buradan yürüyüşe geçen kadınlar sloganları eşliğinde şehrin önemli caddelerinden geçerek yine şehir merkezindeki Kesselbrink meydanına geldi. Burada yapılan konuşmalarda "hâlâ günümüzde kadın ve erkek eşitsizliğini tartışıyorsak hâlâ bir şeylerin yanlış gittiğini gösteriyor. Sadece eşitsizlik değil kadına şiddet de günümüzde giderek dozunu arttırıyor. Buna karşı en etkin yol mücadele başka da yolu yok" denilerek "özellikle Türkiye, İran, Irak ve Afganistan gibi ülkelerde kadına şiddet artık günlük bir hâl almış durumda. Buna karşı sessiz kalmayalım. Hangi renk, dil ve dinden olursak olalım birleşerek bir araya gelirsek başarabiliriz" denildi.

Konuşmacılar daha sonra şehirde tüm emekçi kadınların düzenleyecekleri kültürel etkinliklere katılım çağrısı da yaparak duyarlılık çağrısı yaptı.