Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Amed Şubesi, Bismil’de yaşanan çocuk cinsel istismarına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada cinsel saldırı failinin serbest bırakılmasına tepki gösterilirken, fail hakkında herhangi bir idari soruşturma açılıp açılmadığının açıklanması istendi.

‘Çok hassas bir soruşturma yürütülmeli ve çocuğun yüksek yararı gözetilmeli’

SES Amed Şubesi adına yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “24 Mayıs 2023 tarihinde yerel ve ulusal basından öğrendiğimiz Bismil Devlet Hastanesi'nde gerçekleşen çocuğa cinsel taciz iddialı olayda, birçok kaygımız oluşmuştur. Bu nedenle çok hassas bir soruşturma yürütülmeli ve çocuğun yüksek yararı gözetilmelidir. Olayı gerçekleştirdiği iddia edilen faille ilgili serbest bırakılmış olması ve halen idari soruşturma başlatılmamış olması ayrıca mağdur çocuğun ailesinin tehdit edildiğine dair duyumlar ve failin kamu kurumlarının kararlarına etki edebilecek bir nüfuza sahip olduğu iddiaları ve halen idari bir soruşturmanın başlatılmamış olması da olayın üstünün kapatılmak istendiğine dair kaygılara neden olmaktadır. Bu nedenle bir an önce idari soruşturma başlatılmalı ve fail, soruşturmanın salahiyeti açısından açığa alınmalıdır. Çünkü fail, olayın gerçekleştiği iddia edilen birimin sorumlu hemşiresi vasfını taşımaktadır.  Dolayısıyla delilleri karartma ihtimalinin olabileceği düşünülmelidir. Ayrıca fiilin gerçekleştiği iddia edilen yerin, bir kamusal hizmet alanı olması nedeniyle kamu vicdanı ve güveninin zedelenmesi söz konusudur. Kişiyle ilgili bir idari soruşturma açılıp açığa alınmadığı gibi yıllık izne ayrılmış olması da açıklanmaya muhtaçtır.  Dolayısıyla soruşturmanın şeffaf ve hızlı bir şekilde yürütülüp sonuçlandırılması gerekmektedir.”

‘Çocuk İzlem Merkezi'ne yönlendirme yapılmış mıdır?’

Söz konusu çocuğa cinsel saldırı olayının takipçisi olunduğunun vurgulandığı açıklamada, şu sorular yöneltildi: “*5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu gereğince çocuk istismarını önlemek ve çocuğun yüksek yararı için kurulmuş olan Çocuk İzlem Merkezi'ne yönlendirme yapılmış mıdır?

*Olay yerinin kamera kayıtları usulünce alınmış mıdır?

Biz Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası olarak emekçilerin özlük hakları ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi kadar hizmet alan yurttaşların da insan onuruna yaraşır bir hizmet almasını savunduğumuzu ve bu olayın da takipçisi olduğumuzu kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz.”

Ne olmuştu?

Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde, Bismil Devlet Hastanesi’nde Acil Bölüm sorumlusu olarak görev yapan A.B., (41), hastanenin acil bölümünde alıkoyduğu 16 yaşındaki bir çocuğa cinsel saldırıda bulundu. 19 Mayıs Cuma günü, kardeşi ve babası ile birlikte hastanenin acil bölümüne giden çocuk, A.B., tarafından “sana sargı bezi vereceğim” bahanesiyle personellerin soyunma odasına götürülerek, burada dakikalarca alıkonuldu.

Çocuğa cinsel saldırıda bulunan A.B., çocuğun yakınlarının onu araması üzerine çocuğu serbest bıraktı. Yaşadıklarını babasına anlatan çocuk, ailesiyle birlikte, A.B., hakkında aynı gün şikayetçi oldu.

Çocuğun ailesinin Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikayette bulunması üzerine psikolog eşliğinde Çocuk İzlem Merkezi’nde (ÇİM) çocuğun ifadesine başvuruldu.

Şikayetin ardından 19 Mayıs Cuma günü gözaltına alınan A.B., emniyet ifadesinin ardından sevk edildiği mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Ağrı'da sel: Çok sayıda evde maddi hasar oluştu Ağrı'da sel: Çok sayıda evde maddi hasar oluştu