Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde 11 Mayıs’ta Şeyhmus Eşen, çocuğu ile birlikte otomobiliyle seyir halindeyken polis tarafından durdurulduktan sonra şiddete uğradı. Eşen’in darp edildiği ana ait MOBESE (Mobil Elektronik Sistem Entegrasyonu) görüntülerine ulaştık. Görüntülerde, Eşen’in polis tarafından durdurulduğu, bir süre konuştukları ardından polisin Eşen’e yumruk attığı görülüyor.

11 Mayıs günü gerçekleşen saldırıda Eşen, arabasıyla çarşı merkezinde giderken polisler tarafından önü kesildi ve darp edildi. Olay sırasında araçta bulunan 2 yaşındaki çocuğu da yaralandı. Eşen, Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne giderek darp raporu aldı. Eşen, darp raporu aldıktan sonra Bismil Cumhuriyet Başsavcılığı’na saldırgan polis hakkında şikayetçi oldu.  

Soruşturma başlatıldı

Diyarbakır Barosu da olaya müdahil olup polis hakkında suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusunun ardından Bismil Cumhuriyet Başsavcılığı polis memurunun ifadesine başvurdu. Olay hakkında soruşturma başlatılırken,  baba ve çocuğunun yaralanmasına sebep olan polisin hala görevinin başında olduğu belirtildi.

HDP’den gözaltılara tepki HDP’den gözaltılara tepki