UNICEF tarafından yayımlanan bir yazıda başta kuzey bölgeleri olmak üzere Gazze'deki tıbbi ve sağlık hizmetlerinin saldırılar sebebiyle neredeyse tamamen çökmesinin Gazze Şeridi'ndeki her çocuğun hayatını tehdit ettiği vurgulandı.

UNICEF Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölge Direktörü Adele Khodr, "Çocukların yaşam ve sağlık hakları engelleniyor" diyerek "Hastanelerin korunması ve hayat kurtaran tıbbi malzemelerin ulaştırılması savaş hukuku kapsamında bir yükümlülüktür ve şu anda her ikisine de ihtiyaç duyulmaktadır" dedi.

Son 24 saat içinde Rantisi ve Nasr çocuk hastanelerinde tıbbi bakımın neredeyse durduğu, sadece küçük bir jeneratörün yoğun bakım ve yenidoğan yoğun bakım ünitelerine güç sağladığı bildirilen yazıda ayrıca diyalize giren ve yoğun bakımda olan çocukların bulunduğu Rantisi Hastanesi yakınlarında yoğun saldırılar ve çatışmalar yaşandığı da ifade edildi.

ABD F-16’sı Sarı Deniz'e düştü ABD F-16’sı Sarı Deniz'e düştü

"Gazze'de, özellikle de kuzeyde çocuklar pamuk ipliğine bağlı durumda" diyen Khodr sözlerini şöyle sürdürdü: "Çatışmalar şiddetlenirken binlerce ve binlerce çocuk Gazze'nin kuzeyinde kalıyor. Bu çocukların gidecek hiçbir yeri yok ve büyük risk altındalar. Sağlık tesislerine yönelik saldırıların derhal durdurulması ve Şeridin kuzey kesimleri de dâhil olmak üzere tüm Gazze'deki hastanelere acilen yakıt ve tıbbi malzeme ulaştırılması çağrısında bulunuyoruz."