Yarı yıl tatilinin bittiği ve okulların başladığı 6 Şubat’ta Diyarbakır’ın bazı ilçelerinde okulları eğitime açılmayacak. Şuna kadar Diyarbakır genelinde okullar tatil edilirken, kar yağışı nedeniyle bölge illerinde de eğitime ara verilmesi bekleniyor. 20 Ocak’ta karnelerini alan milyonlarca öğrenci tatile girdi. 15 günlük tatilin sona erdiği tarih 6 Şubat olarak belirlendi. Ancak Diyarbakır başta olmak üzere bölge illerinde yağana yoğun kar yağışı nedeniyle çok sayıda il ve ilçede okulların tatil edilmesi bekleniyor. Okullar yarın eğitime açılıyor. Ancak yoğun kar yağışı nedeniyle şuana kadar Diyarbakır’ın 3 ilçesinde okullara ara verildi. Dicle, Kulp ve Çüngüş’te kaymakamlıkların aldığı kararı ilçe milli eğitim müdürlükleri duyurdu. Kar yağışı nedeniyle Kulp’ta 1 gün tatil, Dicle’de 1 gün ve Çüngüş’te ise 2 gün tüm okullar tatil edildi. Daha sonra Diyarbakır valiliğinden yapılan açıklamaya göre kent genelinde okulların bir gün süreyle tatil edildiği belirtildi. Açıklamada ayrıca engeli bulunan yurttaşların da idari izinli sayıldığı aktarıldı. https://twitter.com/aliihsansu_/status/1622206979459497986?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1622206979459497986%7Ctwgr%5E89c0045f56a7f0d79ed102a3ecc3c999f586eb13%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fsurajans.com%2Fdiyarbakirin-bazi-ilcelerinde-kar-yagisi-nedeniyle-okullar-tatil-edildi%2F Bölge illerinde yoğun kar yağışı nedeniyle okulların tatil edilmesi beklenirken, başka bir açıklamada Urfa'dan geldi. Urfa Valisi Salih Ayhan, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, yarıyıl tatilinin bir gün uzatıldığını bildirdi. Vali Ayhan'ın açıklamasında, "Değerli evlatlarım, öğretmenlerim, tatilinizi bir gün uzattık. Yarıyıl tatili bitti ama il dışından gelecek öğretmenlerimiz ve öğrencilerimizin güvenliği için 6 Şubat'ta okullarımız tatil. Bir gün daha kitaplarınızla ve yağan karla tatilin tadını çıkarın" ifadelerine yer verildi. https://twitter.com/UrfaValiligi/status/1622192256114458624

Bitlis'te de okullar tatil edildi

Bitlis Valiliği, merkez ile Güroymak ve Hizan ilçelerinde ilk ve orta dereceli okullarda 6 Şubat günü eğitime ara verildiğini açıkladı.

Antep Valiliği duyurdu 1 gün tatil

Antep Valisi Davut Gül, "Gaziantep'teki yoğun kar yağışı dolayısıyla 6 Şubat Pazartesi günü tüm eğitim kurumları ve rehabilitasyon merkezleri bir gün tatil edilmiştir. Engelli ve gebe kamu personelleri idari izinli sayılacaktır. Kar topu oynayıp kitap okuyun." ifadesini kullandı.

Muş'ta da okullar 2 gün tatil edildi

Muş Valiliği de kentte okullara 2 gün ara verildiğini aktardı. Valilik yaptığı açıklamada şöyle: https://twitter.com/TCMusValiligi/status/1622196297653489664

Bingöl'de okullara 2 gün ara verildi

Bingöl'de ise okullar 2 gün ara ile tatil edildi. Okulların tatil edildiğini duyuran Bingöl Valiliğinden yapılan açıklamada, “İlimiz genelinde devam eden yoğun kar yağışı ve olumsuz hava koşullarına bağlı olarak il merkezi ve tüm ilçelerimizdeki resmi/özel örgün ve yaygın eğitim kurumları ile özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri, özel kreş ve gündüz bakımevlerinde 06-07.02.2023 Pazartesi ve Salı günleri eğitim öğretime 2 gün süreyle ara verilmiştir. Kamuda çalışan engelli ve hamile personel de aynı günlerde idari izinli sayılacaktır” denildi.

Malatya’da eğitime 1 gün ara

Malatya’da etkili olan kar yağışı nedeniyle çok sayıda mahalle yolu ulaşıma kapanırken, kentte okullar 1 gün süreyle tatil edildi.

Dersim’de il genelinde okullara ara verildi

Dersim’de devam eden yoğun kar yağışı nedeniyle il genelindeki okullar, valilik kararıyla bir gün süreyle (Pazartesi) tatil edildi. Yarın ayrıca kamuda görev yapan hamile ve engelli personel de bir gün süreyle idari izinli sayılacak.