Yeşil Sol Parti Van’da yüzbini aşkın kişinin katılımıyla final mitingi gerçekleştiriyor. Van’ın Beşyol Meydanı’nda düzenlenen mitinge üç kolda kurulan arama noktalarından geçen halk, alanı hıncahınç doldurdu.

‘Barış istiyoruz’

Saygı duruşu ile başlayan mitingde ilk olarak konuşan Yeşil Sol Parti İl Eşsözcüsü Veysi Dilekçi, “Wan halkı gücünü bugün bu meydana taşıdı; sizinle gurur duyuyoruz” derken ardından konuşan Barış Anneleri Meclisi Üyesi Zekiya Kaya, “Biz barış için alandayız. Adalet, barış ve kimsenin ölmesini istemiyoruz. Herkes elini vicdanına bırakarak öyle sandığa gitmelidir” diye konuştu.

‘Kürtlerin iradesi ateş gibidir, yakar, deniz gibidir boğar’

Ardından İnsan ve Özgürlük Partisi (PİA) Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Kaya konuştu. Kaya, şunları söyledi: “Sizin iradeniz olan belediyelere kayyım atanması ile ilgili Soylu’nun açıklamasını dinlediniz. Hani belediyeler bir yere kaynak aktarıyordu? Bu söylem bir itiraftır. Biz de halkımıza çağrı yapıyoruz; seni de belediyelerden rahatsız olanı da sandığa gömeceğiz. Beyefendi; Kürtlerin iradesi ateş gibidir, yakar, deniz gibidir boğar” diye konuştu.

‘Bu yüzyıl Kürtlerin yüzyılı olacak’

KKP Genel Başkanı Sinan Çiftyürek ise, ev ev gezerek bu seçime hazırlandıklarını belirterek, “Halkımız artık yeter diyor. Bizler, 21 yıldır iktidara yeter diyeceğiz. Bu yüzyıl Kürtlerin yüzyılı olacak. Bizler Kürdistan’ı savunacağız ve özgürlüğümüzü elde edeceğiz. Gezdiğimiz her yerde yoksulluk var. Halkımız artık ekip, biçemiyor. Çok ünlü olan peyniri bile yapamaz hale gelerek İran’dan peynir alıyor artık. Bizim çağrımız artık bu düzenin bitmesidir. Biz 21 yıllık AKP iktidarını yıktıktan sonra artık bu yoksulluğun bitmesi için projeler yapacağız” diye konuştu.

‘Talancılar, kayyımcılar bu ülkeyi soyanlar gitsin’

HDP Eş Genel Başkan Pervin Buldan da, Van halkının büyük bir irade ortaya koyduğunu ifade ederek, “Yarın güzel bir gün olacak yarın tarih bir kez daha yazılacak yarın Van’ın tarihini de Türkiye’nin tarihini de sizler yazacaksınız, bizler yazacağız. Yarın siyasetin cemresi siyasete düşecek. Yarın bir kez daha buradayız diyeceğiz, irademize sahip çıkacağız oylarımızı kullanıp Yeşil Sol’u Türkiye’nin birinci partisi yapacağız. Çünkü bugün burada bunu görüyorum. Van halkı kararlı, Van halkı kararını vermiş, Vanlı kadınlar, gençler kararını vermiş. Halkımız bu iradeye sahip çıkacak, bu zulmü, bu şiddeti, bu inkarı bir kez daha geri gönderecek iradesine sahip çıkacak. Şimdi biz meydan meydan gezdik, Türkiye’nin bütün meydanlarını dolaştık. Her yerde söz kurduk her yerden mesajımızı verdik. Ama artık yarın söz sizde, mühür sizde, mühür sizin elinizde. Mührünüzü Yeşil Sol’a öyle bir vurun ki Erdoğan yüzde elli artı biri artık rüyasında bile görmesin. Ve Yeşil Sol’un altına mührünüzü öyle bir vurun ki talancılar, kayyımcılar bu ülkeyi soyanlar gitsin. Bu ülkeye halkımıza, halklarımıza açlığı, sefaleti, yoksulluğu, şiddeti inkarı ve baskıyı reva görenler artık gitsinler. Arkalarına bile bakmadan gitsinler. Tıpış tıpış gitsinler ve bir daha Van’a da gelemesinler” dedi.

‘Oylarımızla onları göndereceğiz’

Buldan konuşmasının devamında şunları söyledi: “Evet onları göndereceğinizden eminiz. Kürt düşmanlarını göndereceğinizden eminiz. Kadın katliamlarına göz yumanları göndereceğinizden eminiz. Gençlerimizin hayallerini çalanları göndereceğinizden eminiz. Mührünüzü Yeşil Sol’a öyle bir vurun ki ülkeye demokrasi, barış, adalet, huzur gelsin. Ülkede demokrasi kırıntıları bile kalmadı. Bu ülkeye barışı, refahı, huzuru, demokrasiyi getirmek elbette bizlerin elinde. Yarın kullanacağımız oylarla evlerinde yaşadıkları her yerde nefes alamayan halklarımıza bir nefes olacağız ve sizleri hep birlikte kurtaracağız. Sevgili halkımız, gitmemek için direniyorlar, biliyoruz koltuklarını bırakmak istemiyorlar, daha fazla zengin olmak istiyorlar, sömürmek istiyorlar ama buna artık müsaade etmeyeceğiz, izin vermeyeceğiz. Oylarımızla onları göndereceğiz. Tansu Çiller dün ‘Erdoğan giderse ülke gider’ demiş. Yahu sen giderken ülke elden gitti mi? Seninle aynı zihniyeti, aynı anlayışı ve yaklaşımı sergileyen Erdoğan da senin gibi gidecek, sizler bir geldiniz bin gittiniz. Biz buradayız, vardık varız, var olacağız. Bir bin olduk,  milyonlar olduk. Biz bir geliriz, bin oluruz, birdik milyonlar olduk. Tutukladılar zannettikler ki bizim partimiz devre dışı kalacak. Cezaevlerine koydular, siyasi yasağı getirdiler. Görevden aldılar, yerlerine kayyum atadılar. Ama biz boyun eğmedik, sizin önünüzde diz çökmedik. Yüzyıllardır bu topraklarda vardık var olacağız. Bu ülkeye onuru da barışı da biz getireceğiz.

‘Bu ülkede Kürtlere en büyük tehdit AKP ve MHP ittifakıdır’

Şimdi bir itirafçı var, seçimleri darbe olarak tanımlıyor. Siyasi darbe yapmak için darbe olarak seçimi ele alıyorlar. Yarın demokrasi ile karşılaşacaklar, bu ülkenin gerçek baharıyla karşılaşacaklar. Şimdi Kürt halkının oylarını alabilmek için Kürtlere bir kez daha göz kırpmaya başladılar. Erdoğan Batman’daki konuşmasında ‘hiç kimse Kürt halkını, Kürt kardeşlerimi tehdit edemez’ dedi. En büyük tehdit sizsiniz, bu ülkede Kürtlere en büyük tehdit AKP ve MHP ittifakıdır. Evet hiç kimse bizi tehdit edemez, hiç kimse bize diz çöktüremez, bize boyun eğdiremez. Bunu bileceksiniz, bunu öğreneceksiniz ve Kürt halkının iradesiyle ve bununla bir kez daha sandıkta karşılaşacaksınız. Sizleri gönderen yine Kürtler, kadınlar ve gençler olacak.

Van’da 8-0 yapacağız

Yarın hepimizin kaderinin değişeceği bir gün. Kürtlerin de Türklerin de kaderi değişecek. Kadınların gençlerin kaderi değişecek. Bu ülkede ezilenlerin yok sayılanların, inkar edilenlerin kaderi değişecek. İşçinin çiftçinin kaderi değişecek esnafı değişecek. O yüzden yarın sandık başına gittiğiniz zaman oy pusulasını aldığınızda, gözünüz sadece ve sadece ağaçta olsun, Yeşil Sol’un altında olsun. Oyunuzu mührünüzü sadece ve sadece Yeşil Sol’a vurun. Ve yeşil solu TBMM’ye büyük bir güçle göndermek için mutlaka tercih edin. İkinci bir oy daha kullanacaksınız. O sarayda oturan Erdoğan’ı indirmek için kullanacaksınız, yani faşizmi geriletmek için kullanacaksın. O yüzden diyoruz ki ‘Bir oy Yeşil Sol’a bir oy faşizmi geriletmeye. Biz Van’da 8 sıfır yapacağız. Siz yarın Van’da Erdoğan’a ‘Van Minüt’ diyeceksiniz. Onlar gidecekler ve bir daha gelmeyecekler sıfırlana sıfırlana, tekleye tekleye gidecekler. Ve biz Yeşil Sol ile birlikte milyonlar olarak geleceğiz. Sizin hakkınız için sizin sözünüz için sizler için parlamentoya gideceğiz. Van’da 8 sıfır yaptıktan sonra irademize ve sandıklara sahip çıkacağız. Sizlere güveniyoruz Van halkına güveniyoruz mutlaka kazanacağımıza yürekten inanıyorum”

Buldan’ın konuşmasının ardından Özlem Bağlayan ve Ali Jiyan konser verdi.