Son günlerde infazı ertelenen tutuklular arasından cezaevinde yaşamını tek başına idame edemeyecek durumda olan hasta tutuklular bulunuyor. İnfaz ertelemelerine ilişkin ise hak savunucuların başvuruları ve bu konuda tuttukları raporları bulunuyor.

Dijital medya operasyonunda 8 gazeteciye tutuklama Dijital medya operasyonunda 8 gazeteciye tutuklama

İnfazı ertelenen hasta tutuklulardan biri de epilepsi hastası olan Mehmet Hüseyin Öz. Antep merkez Şahinbey ilçesi Beydilli Mahallesi’nde 13 Mart 2018 tarihinde “canlı bomba” olduğu iddiası ile gözaltına alınan Öz, 26 Mart 2018 tarihinde “Örgüt üyesi olma”  iddiası ile tutuklanarak Antep H Tipi Kapalı Cezaevi’ne konuldu.

Öz, Antep 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan yargılamalar sonucundan 17 Ocak 2019 tarihinde 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. 25 Mayıs 2023 tarihinde tahliye olması gereken Öz’ün infazı “iyi halli olmadığı” gerekçesi ile 3 ay ertelendi. Günde 6-7 defa sara nöbeti geçiren Öz, aynı zamanda böbrek yetmezliği hastalığı ile mücadele ediyor.

Cezaevi İdare ve Gözlem Kurulu ertelemeye gerekçesini ise şu sözlerle dile açıklıyor:

“Kapalı ceza infaz kurumundan çıkış sonrası için gerçekçi planlara sahip olmadığı, tekrar suç işleme potansiyelinin çok yüksek olduğu ve bu aşamada toplumla bütünleşmeye hazır olduğuna dair olumlu izlenim edinilemediği. Hükümlünün örgütten ayrıldığının, aynı suçtan cezaevinde bulunan kişilerle ortak hareket ettiğinin, örgütten ayrılmadığı için haklarına ilişkin davranışların da örgütün istediği gibi şekillendiğinin, insanlarla iletişim kurma noktasında sıkıntı yaşayacağının, ancak örgütten ayrıldığına dair dilekçe vermediği için örgütsel kimliğini halen koruduğunun değerlendirildiğinin belirtildiği, bununla birlikte hükümlünün cezaevinden bulunduğu süreler içerisinden dört defa disiplin cezası aldığı.”

Öz, avukatı aracılığıyla İdare ve Gözlem Kurulu’nun vermiş olduğu 3 ay infaz erteleme kararına itiraz etti. Antep 2’nci İnfaz Hakimliği yapılan itirazı kurulun gerekçelerini dayanak göstererek ret etti. İdare ve Gözlem Kurulu 25 Ağustos 2023 tarihinde bir kez daha bir araya gelerek Öz’ün koşullu salıverilmesi durumunu değerlendirecek.