Partisinin seçim çalışmaları için Diyarbakır’a gelen CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti'nde basın mensuplarıyla kahvaltı etkinliğinde bir araya geldi.

Toplantıya Özgür Özel’in yanısıra CHP milletvekili adayı Sezgin Tanrıkulu ve Millet İttifakı’nın milletvekili adayları da katıldı.

Seçimlerde Türkiye genelinde 16 ilde 6 siyasi parti ile İttifak halinde olduklarını ifade eden Özel, kürt sorunundan, kayyumlara, sandık güvenliğinden iktidar olduklarında yapacaklarına kadar bir dizi konuda açıklamalarda bulundu.

Seçimlerde HDP ile yarıştıklarını belirten Özel, "Biz Yeşil Sol Parti çatısı altında seçimlere giren HDP ile milletvekili seçimlerinden yarışıyoruz ama Cumhurbaşkanlık seçimlerinde Diyarbakır’ın yüzde 85'i Kılıçdaroğlu'nu destekleyeceğini söyledi. Bunu gören iktidar, 'bunlar terörler bir araya geldi' diyerek propaganda yapıyor" diye belirtti.

Özel: Kayyum atama yetkisini kullanmayacağız

CHP'nin kayyum atamaları konusundaki görüşlerini dile getiren Özel, Meclis çoğunluğunu elde etmenin önemine vurgu yaparak, gerekli yasal düzenlemeleri yapacaklarını belirtti. Özel, sözlerini şöyle sürdürdü: “Meclis çoğunluğu olduğu durumda Süleyman Soylu’nun bahsettiği Kanun ükmünde Kararname ile değiştirdikleri yerel yönetimler kanunu var. Orada diyor ki, ‘eğer terörle ilişkilendirilirse ki, muğlak ifadeler, İçişleri Bakanlığı kayyum atayabilir’. Biz bu yetkiyi kullanmayacağız ama esas o kanunu değiştirip onu eğer bir belediye başkanı terörle, yolsuzlukla başka bir şeyle suçlanıyorsa o kişi hakkında önce savcının araştırma yapması lazım. Sonra gerekli evrakı düzenlemesi lazım. Bakanlığa başvurması lazım. İzin vermesi durumunda soruşturmanın yapılması lazım. Hakim iddianameyi kabul ediyorsa mahkeme açılması lazım. Mahkeme de suçlu buluyorsa; olur ya gerçekten hırsızdır, olur ya gerçekten terör destekçisidir, bağımsız yargı buna karar verirse ancak karar kesinleşirse görev düşüyor. Bütün ülkelerde böyledir. Oradan sonra da velev ki, düştü bir belediye meclisi var. Örneğin Diyarbakırlıların, Vanlıların seçtiği bir belediye meclisi var. Kendileri içinde yeni belediye başkanı seçmeleri lazım. Bunun için yasal düzenlemeye ihtiyaç var. Biz geldik, meclis çoğunluğumuz olmasa Allah korusun yasal düzenlemeyi yapamayız ama o yetkiyi de kullanmayız. Ama geldiğimizde meclis çoğunluğumuz varsa ki, olacak görünüyor, Süleyman Soylu’nun bahsettiği o kanun değişecektir. Ondan sonra gerisi hep birlikte büyük bir toplumsal mutabakatla çözülecek meselelerdir.”

‘Anadil kazanımlarına halel gelmeyecek’

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, Malatya’da Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, Malatya’da

Kürt soruna değinen Özel, Kürtçe anadil konusunda şunları söyledi: "Adalet ve Kalkınma Partisi geldi ve Kür sorununu biz çözdük, biz çözeriz dediler. Bugün mecliste MHP-AKP bloku Kürt sorunu yoktur deme noktasındadır. CHP ise bir sorunun varlığı devletin bileceği iş değil, vatandaşın beyanının esas kabul edilebileceği bir iştir. Kimsenin anadiline, anadiliyle ilgili kendisinde var olduğunu düşündüğü kazanımlarına bir halel gelmeyecektir.”

‘Bunların olmasının tek sebebi seçimleri bizim kazanmış olmamızdır’

Erzurum’daki provokasyona ilişkin olarak da Özel, bir şehrin topyekün suçlanmasının doğru bir yaklaşım olmadığını belirterek, "Erzurum kentinin hepsini suç saymak demokratik bir anlayış değildir. Belediye başkanı, emniyet müdür ve vali bu işin sorumlusudur. Provokasyonu bunlar yaptı. Bunların olmasının tek sebebi seçimleri bizim kazanmış olmamızdır. Cumhuriyetin 100. Yılında bu değişimi biz sağlayacağız" ifadelerini kullandı.