Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan bir soruşturma kapsamında 8 Haziran 2022 tarihinde 20 gazeteci gözaltına alındı. Soruşturmaya dair avukatlarına bilgi verilmezken 20 gazeteci 8 günlük gözaltı süresinden sonra mahkemeye çıkarıldı. 20 gazeteciden 16’sı tutuklandı. 16 Haziran’dan bu yana tutuklu olan gazetecilere ilişkin henüz iddianame hazırlanmış değil.

Tutuklu gazetecilerin meslektaşları aradan geçen 9 ayda, 20’yi aşkın kez basın açıklaması yaparak, meslektaşlarının serbest bırakılması için çağrıda bulundu. Tutuklu gazetecilerin Avukatı Resul Temur ise açıklamalarında 9 aydır iddianamenin hazırlanmaması gazeteciler için bir işkenceye dönüştüğüne dikkat çekiyor.

Hatay’da depremin 50'nci gününde enkazdan cenaze çıkarıldı Hatay’da depremin 50'nci gününde enkazdan cenaze çıkarıldı

16 gazeteciden biri olan Mazlum Geciken’in eşi gazeteci Beritan Elyakut, önceleri çocuğuna babasının cezaevinde olduğunu söyleyemediğini aktarıyor. Ancak süre uzayınca Elyakut, Mazlum’un tutukluluğunu çocuğundan saklama şansı tükenmiş ve çocuğuyla birlikte cezaevine gidip gelmeye başlamış.

Botantimes.com’dan Gülistan Korban Rençber’e konuşan Elyakut’un “Çocuğum görüş günlerinde cezaevi kapısına varır varmaz elbiselerini çıkarıyor, fiziki arama için kollarını iki yana açıyor. X-ray cihazının yanına geldiğinde ayakkabılarını çıkarmaya başlıyor. Bir gün cezaevi görüşünden çıkarken babasının elini tuttu ve bizimle gelmesini istedi. Babası gelmeyince ona kızdı ve bir daha yanına gelmek istemedi. Geçici olduğunu düşünsek de aslında çocuğun zihnine bir travma olarak yerleşmiş” şeklindeki sözleri, avukat Temur’un ‘işkenceye dönüşen tutukluk’ kavramını özetler nitelikte.