Gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle her hafta Galatasaray Meydanı’nda bir araya gelen Cumartesi Anneleri/İnsanları, eylemlerinin 963’üncüsünü gerçekleştirdi. Cumartesi Anneleri’nin Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) verdiği “ihlal” kararına rağmen 23 haftadır Galatasaray Meydanı’na çıkmaları engellenen Cumartesi Anneleri/İnsanları ve hak savunucularının eyleme bu hafta da polis ablukası altında gerçekleşti. Bu hafta eylem Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) İstanbul Temsilcisi Ümit Efe ve Yeşil Sol Parti Ağrı Milletvekili Heval Bozdağ destek verdi.

Abluka bu hafta da devam etti

Meydan ve meydana çıkan tüm ara sokaklar polisler tarafından saatler önce kapatıldı. Yoğun ablukaya rağmen Cumartesi Anneleri/İnsanları ve hak savunucuları, meydana yaklaşır yaklaşmaz polisler tarafından önleri kalkanlarla kesilerek ablukaya alındı. Ablukayı görüntülemek isteyen gazeteciler de ablukadan uzaklaştırıldı.

Siirt’te kış için sobalar görücüye çıktı Siirt’te kış için sobalar görücüye çıktı

Eylemin engellenmesi çevrede bulunan birçok yurttaşın tepkisine neden oldu. Ablukayı ve polisin müdahalesini telefonlarıyla sanal medyadan yayınlamak isteyen yurttaşlar da polisler tarafından engellendi.