Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi (DBB) Eş Başkanı Selçuk Mızraklı hakkında verilen 9 yıl, 4 ay, 15 günlük hapis cezası Yargıtay 3’üncü Ceza Dairesi tarafından 6 Aralık 2022’de bozuldu. Yargıtay’ın kararı sonrası yeniden görülmesi beklenen Mızraklı’nın davasına ilişkin ilk duruşma 15 Mart Çarşamba günü Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Arif Bulut/ÖZEL HABER

Lice’deki olayda gözaltına alınan polislerin verdiği ifade ortaya çıktı Lice’deki olayda gözaltına alınan polislerin verdiği ifade ortaya çıktı

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde yüzde 62,93 oranında oy alarak Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanı seçilen Dr. Adnan Selçuk Mızraklı, yaklaşık 4 buçuk ay sonra 19 Ağustos 2019’da İçişleri Bakanlığı tarafından görevden uzaklaştırıldı. Seçildiği görevinden alınarak yerine kayyum atanan Mızraklı hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. Mızraklı, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında 21 Ekim 2019'da gözaltına alındı ve 22 Ekim 2019’da bir gizli tanığın ifadeleri üzerine tutuklandı.

Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 140 günlük tutukluluk süresinin ardından 9 Mart 2020’de görülen duruşmada Mızraklı’ya ‘örgüt üyeliği’ gerekçesiyle 9 yıl, 4 ay, 15 gün hapis cezası verildi. Karara itiraz eden Mızraklı’nın avukatları dava dosyasını istinafa taşıdı.  15 Temmuz 2020’de ise itirazlar reddedildi ve verilen hapis cezası onaylandı. Diyarbakır Bölge Adliye Mahkemesi’nin kararı sonrası Mızraklı’nın avukatları dosyayı Yargıtay 3’üncü Ceza Dairesi’ne taşıdı. Yargıtay 3’üncü Ceza Dairesi 6 Aralık 2022’de dosyayı gündemine aldı ve yerine kayyum atanan DBB Eş Başkanı Mızraklı hakkında verilen hapis cezasını bozdu. Yargıtay, 23 Ekim 2019’dan bu yana tutuklu bulunan Mızraklı’nın tahliye başvurusunu ise reddetti

Yargıtay’ın kararı Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesi’ne ulaştıktan sonra dava tekrardan görülüyor. Yargıtay’ın kararı sonrası tahliye edilemeyen Mızraklı, yeniden görülen dava kapsamında ilk duruşma 15 Mart saat 09:50’de Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

“Objektif yargılamada tahliye edilmesi lazım”

Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) kararnamesiyle Maraş merkezli depremden etkilenen illerde dava ve duruşmalar 2 ay, askıya alınmıştı. Duruşmanın bu kapsamda ertelenip ertelenmeyeceğine ilişkin görüştüğümüz Mızraklı’nın avukatı Zülal Erdoğan, “2 haftadır bazı mahkemeler tutuklu dosyalarına ilişkin duruşmaları yapıyor. Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza’da geçen haftada başladı duruşmalar. Sordum bizim duruşmamızı da yapacaklarını söylediler. Selçuk Başkan da Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden duruşmaya katılacak” bilgisini paylaştı.

44 aydır tutuklu bulunan Mızraklı’nın normal şartlarda tahliye edilmesi gerektiğini de sözlerine ekleyen Erdoğan, “Bu duruşmada tutukluluk süresi yaklaşık 44 ayı bulmuş olacak. Objektif bir yargılamada, Yargıtay’ın bozma kararı ve tutukluluk süresi dikkate alındığında müvekkilimizin bu duruşmada tahliye edilmesi lazım. Bizde merak ve heyecanla neler olacağını bekliyoruz. Bakalım bu Çarşamba neler olacak” dedi.