Şerif Demir/ÖZEL HABER

Bölgede 6 ilde elektrik dağıtım hizmeti veren DEDAŞ’ın elektrik kesintilerine bir yenisi daha eklendi. 11 Ağustos’ta Diyarbakır’ın Çınar ilçesine bağlı Düzova Köyü’nün elektriğini kesen ve köyü 16 gün elektriksiz bırak DEDAŞ, bu kez de Silvan ilçesine bağlı 11 köyün elektriğini kesti.

Elektrik kesintisine ilişkin ulaştığımız bölge sakinleri, DEDAŞ’ın Sulubağ, Alibey, Gündüz Mezrası, Köprülübağ, Zorova, Nehe, Çukurkaynak, Bahçecik, Yeşilbahçe, Şanlı ve Kaniyagula Mezrası’nın elektriklerini dün saat 09:10’da kestiğini aktardı.

dedas-silvan-elektrik-kesintisi-11-koy

Elektrik kesintisi için Silvan DEDAŞ’ı aradıklarını belirten bölge sakinleri kendilerine “Bizimle alakası yok. Emir Diyarbakır’dan gelmiş” ifadeleriyle karşılık verildiğini dile getiriyor.

“Köylerin elektriği anons yüzünden kesildi”

Ulaştığımız bir köy sakini, 24 Ağustos’ta Diyarbakır’ın Silvan İlçesi Sulubağ Mahallesi’ne jandarma eşliğinde giden DEDAŞ ekiplerinin hoparlörden “Kimse kapısını açmasın ki kaçak ekipleri içeri girmesin” anonsuyla karşılaştığını hatırlatarak, “DEDAŞ’ın Diyarbakır’daki müdürü vay efendim bunlar neden böyle anons çekmiş, halkı uyandırmışlar diye bu köylerin elektriğini kesin demiş. İntikam almaya çalışıyorlar. DEDAŞ, kaçak gerekçesiyle fakir fukaraya 50 bin liraya varan para cezası kesiyor. Halk nasıl güvenip kapısını DEDAŞ’a açacak?” diyor.

‘5 bin insan elektriksiz kaldı’

Kesintilere dair konuştuğumuz Alibey Köyü muhtarı Ahmet Şehir, şöyle diyor:

“Biz burada çok mağduruz. Dün saat 09:10’dan beri elektriklerimizi kesik. Burada diyaliz hastaları var, hayvanlar var. Elektriği kesilen köylerde en az 5 bin kişi yaşıyor. Bu olacak iş değil. Kaymakam Beyle 3 kez görüştüm. İlgileneceğim dedi. Siyasileri dün aradık bu gün de aradık. Üzerinde uğraşıyoruz diyorlar.

Yetkililerin artık bunu görmesi gerekiyor. Zaten burada sondajlarla yani su kuyularından su ihtiyacımız karşılıyoruz. Elektrik olmayınca kuyuların üzerindeki dinamolar çalışmıyor. DİSKİ’yi aradık bize su getirin diyoruz. O da yok. Mağduriyetten başka şey yok.”

DEDAŞ, sorularımızı yanıtsız bıraktı

Silvan'da tam olarak kaç köyün elektriğinin kesildiğini ve kesilme gerekçesinin ne olduğuna dair ulaşmaya çalıştığımız DEDAŞ, telefonlarımızı yanıtsız bıraktı.