Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın, Batman’da, 2016 yılında düzenlenen newroz kutlamasına katıldığı gerekçe gösterilerek, ‘2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet etmek’ iddiasıyla yargılandığı davada yaklaşık iki ay önce beraat kararı veren Batman 2. Asliye Ceza Mahkemesi, bu kararının gerekçesini açıkladı.

MLSA’dan Deniz Tekin’in haberine göre, gerekçeli kararda, ‘barışçıl toplanma ve gösteri yürüyüş düzenlenme’ hakkının, “Herkes asayişi bozmayan toplantılar yapma hakkına sahiptir” düzenlemesini içeren Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) 11. maddesi ile “Herkes, önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir” düzenlemesini içeren Anayasa’nın 34. maddesinde güvence altına alındığı hatırlatıldı.

Kamu Müteahhitleri Diyarbakır'da bir araya geldi Kamu Müteahhitleri Diyarbakır'da bir araya geldi

Heyet gerekçeli kararında, ‘çoğulcu, hoşgörülü ve açık fikirlilik esaslarına dayanan demokratik bir toplumda bu hakkın, ifade özgürlüğünü gerçekleştirme yöntemlerinden biri ve kolektif temel haklardan olduğu’ belirtildi.

Haberin detaylarını buradan okuyabilirsiniz…