Sarsıcı depremin ağır yıkıma neden olduğu kentlerde onbinlerce kişi yaşamını yitirdi, yüzbinlerce kişi göç etmek zorunda kaldı. Hareketli seçmene dönen Maraş ve Antep’te yurttaşlar, seçim güvenliği kaygısı yaşıyor. Antep Seçim Koordinasyonu’ndan Sabri Yıldız ve Maraş Seçim Koordinasyonu’ndan Beybun Aslan, 14 Mayıs Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçimlerde sandığa sahip çıkma çağrısında bulundu.

Seçimlerin önemine vurgu yapan Sabri Yıldız, önümüzdeki yüzyılın kaderini belirleyeceğini ve rejim değişikliği için önemli bir adım olduğunu söyledi. Yıldız, bu nedenle tüm muhalif kesimlerin sandık güvenliği noktasında bir araya gelmesi gerektiğinin altını çizdi. Yıldız, “Mevcut gidişatı kabul etmeyen, bundan rahatsızlık duyan, demokratik bir yaşamın olmadığını düşünen bütün kesimlerin, yurttaşlarımızın son derece duyarlı davranmalarını beklemekteyiz. Tedbiren birçok kurum ve kuruluşla ortak paydada buluşup, ortak mücadele yürütüyoruz. Bu seçimi, süreci birlikte omuzlamış durumdayız” diyerek, sandıklara sahip çıkma çağrısı yaptı. 

Diyarbakır Sur’da Hafız Akdemir anması Diyarbakır Sur’da Hafız Akdemir anması

‘Yeni yaşamın inşası için sandıklara’ 

Maraş Seçim Koordinasyonu’ndan Beybun Aslan ise, ülkede ciddi bir tahribat yaratan iktidara karşı oy kullanılması çağrısı yaparak, “Bu bir hesap sorma seçimidir. AKP’nin esaretinden kurtulmak için, iktidarı geriletmek için, ayrımcılığa, eşitsizliğe son vermek için 14 Mayıs’ta seçimlere gidiyoruz. 14 Mayıs bunun için çok önemli. Yeni yaşamı inşa etmek için 14 Mayıs’ta sandıklara gideceğiz” ifadelerini kullandı.

Halka ‘müşahit ol’ çağrısı

Maraş’ta köy köy, mahalle mahalle seçim çalışmalarını sürdürdüklerini aktaran Aslan, sandıkların kurulduğu her alanda sandık güvenliği noktasında önlemler alınacağını belirtti. Hukukçuların da seçim günü sahada olacağını söyleyen Aslan, “Sandık güvenliği bizler için çok önemli. Geçmiş seçimlerden de hatırlayacak olursak, birçok oyunlar oynandı. Birçok sahte evraklar konuldu. Hazır basılmış pusulalar ortaya çıktı. Bizde bunun güvenliği için tüm arkadaşlarımızla birlikte çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz” dedi. 

Aslan, halk sandıklara sahip çıkılması ve müşahit olma çağrısı yaptı. 

'Sesimiz Yeşil Sol Parti’

CHP’lilerin “Yeşil Sol Parti bizi destekliyor, oyunuzu bize verin” şeklinde propaganda çalışması yürütmesine değinen Aslan, “Yeşil Sol Parti olarak rengimizle seçime gidiyoruz. Başka bir partiye oy vermiyoruz. Kirli oyunlara, halkın emeğini sömürenlere karşı herkesi Yeşil Sol Parti ağacı altında kenetlenmeye çağırıyoruz. Gelin hep birlikte değiştirelim. Bunu sizlerle değiştireceğiz. Gençlerle, kadınlarla değiştireceğiz. Milletvekilliğinde Yeşil Sol Parti dışında hiç kimseye oy vermiyoruz. Bizim rengimiz, sesimiz Yeşil Sol Parti” ifadelerini kullandı. (Kaynak: MA)