Elbistan’da belediye tarafından yeni belirlenen “Deprem Mezarlığı”nda 9 kimsesiz mezar bulunurken, hastane morglarında ise 10’dan fazla cenaze teşhis için bekliyor.

Elbistan merkezli depremin üzerinden bir ayı aşkın süre geçmesine rağmen halen yaşamını yitirenlerin cenazeleri defnediliyor. Depremin ardından enkazların altından cansız bedenleri çıkarılan ve kimlikleri tespit edilemeyen yurttaşlar halen hastane morglarında tutuluyor. Morgda bulunan cenazeler, 15 gün boyunca yakınlarının gelmesi için bekletiliyor. Cenazeler, 15 günün ardından belediye tarafından belirlenen yeni “Deprem Mezarlığı”na defnediliyor.

Diyarbakır'da mart sonu lapa lapa kar yağdı Diyarbakır'da mart sonu lapa lapa kar yağdı

Depremde hayatını kaybedenlerin birçoğu köylerde defnedilirken, belediye tarafından belirlenen yeni mezarlıkta şimdiye kadar 160 kişi toprağa verildi. Hastanede otopsi yapılarak defnedilenlerin sayısı ise 927 olarak kayıtlara geçti. Kimliği tespit edilemeyen 9 kişi “Kimsesiz” olarak mezarlığa defnedilirken, hastanede yakınları tarafından başvuru yapılan 10’dan fazla cenaze ise morgda bekletiliyor. Son olarak mezarlığa, “Kimsesiz, kız çocuğu” yazıldı. Deprem mezarlığında birçok Suriyeli mültecinin mezarı da bulunuyor.

Yeni belirlenen mezarlık alanda bekletilen yüzlerce boş mezarlık ise dikkat çekti. (MA)