Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Beytüşşebap İl Müdürlüğü'nün, kentteki devlet hastanesine için 2013 yılında Karot Basınç Dayanımı Deneyi yaptığı ve sonrasında hazırladığı raporda hastaneye dair "depreme dayanıklı değil" raporu verdiği ortaya çıktı. Rapor, Maraş merkezli 6 Şubat'ta yaşanan depremlerin ardından hastane tarafından İlçe Kaymakamlığı'na verilen dilekçeyle ortaya çıktı. 23 Şubat'ta kaymakamlığa verilen dilekçede, hastanenin son depremlerden nasıl etkilendiğine dair bilgiler yer aldı.

'Risk taşıyor'

Dilekçede, hastanenin bodrum katında bulunan kolon ve betonlarda dökülme ve çatlamaların tespit edildiği belirtildi. Dilekçede, söz konusu duruma karşı gerekli önlemlerin alınması talep edildi. Dilekçede, “Karot Basınç Dayanımı Deney raporunda Karot sonuçlarının C20 sınıfı beton için her iki koşulu da sağlamadığı, 2007 Deprem yönetmeliğine uygun olmayan donatı çeliğinin kullanıldığı” ifadelerine yer verildi. Dilekçede, yapının depreme dayanıklılığı konusunda ciddi risk taşıdığı belirtildi.

Dilekçeyle ortaya çıkan durum sonrası gözler hastaneye çevrildi. 10 yıllık süreç içerisinde rapora rağmen hastanede herhangi bir güçlendirme çalışması yapılmadığı öğrenildi. Kentte yeni bir hastane yapılması için daha önce bir kez ihale yapılmıştı. Ancak bu ihale de iptal edilmiş, kaymakamlık tarafından bunun yerine olimpik yüzme havuzu, öğretmenevi ve gençlik merkezi inşa edilmişti.

Konuya dair görüştüğümüz hastane yetkilileri, son yaşanan depremlerden etkilendiklerini ve endişeli olduklarını ifade etti.

SES: Sistem rant üzerine kurulu

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Şirnex Şube yöneticisi Murat Özbey ise, “Sağlıkta Dönüşüm Programı” ile sorunların çözülmediğini belirterek, hastanenin deprem mevzuatına uygun yapılmadığının raporla ortaya çıktığını belirtti. Özbey, 10 yıl geçmesine rağmen herhangi bir işlem yapılmamış olduğuna işaret ederek, "Kurulan hastanelerin ve yapılan devasa inşaatların, sağlık hizmeti üretimine uygunluğu gözetilmeden, tamamen rant üzerine kurulduğunu bir kez daha gördük. Deprem gerçekliği bize çok şey öğretti. İktidarın bundan ders çıkartması gerekiyor" diye konuştu.

Bitlis yüzyılın en kurak kışını yaşadı Bitlis yüzyılın en kurak kışını yaşadı

İlçede farklı devlet kurumların inşası için yer bulunabildiğini ancak hastane için 10 yıldır yer bulunamadığını kaydeden Özbey, "Hastane noktasında herhangi bir hassasiyetin olmadığını bir kez daha görüyoruz” dedi. Yetkili kurumların "reklam" anlayışıyla hareket ettiğini ifade eden Özbey, “Hastane güçlendirip ya da yerine yeni bir hastane yapılmadığı sürece o riski orada çalışan sağlık çalışanı ve halk bir şekilde yaşayacaktır" uyarısında bulundu.