Avukatlar 81 ilden seslendi: Görevimizi yaparken can veriyoruz Avukatlar 81 ilden seslendi: Görevimizi yaparken can veriyoruz

Grup Yorum, Grup İsyan Ateşi ve Varedardz Folk Grubu’nun Dersim'de 21'incisi düzenlenen Munzur Kültür ve Doğa Festivali'nde sahne almaları Tunceli Valiliği tarafından yasaklandı.

Dersim’de bulunan Grup İsyan Ateşi üyeleri, polisler tarafından gözaltına alınarak, kenttin sınırları dışına çıkarıldı. Yasak kararına başlatılan imza kampanyasına aralarında yazar, gazetecilerin olduğu çok sayıda kişi tarafından destek verildi. Yazar, sanatçı ve gazeteciler, konuya ilişkin açıklama yayımladı.

Yapılan açıklamada, valilik yasağına tepki gösterilerek, “Halk festivalleri uzun yıllara dayanan halkın ilerici kültürünü sahiplenen ve bu doğrultuda düzenlenen etkinlikler olarak bilinçlerde yer edinen süreçlerdir. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da 21. Munzur Kültür ve Doğa Festivali yasaklara sahne oldu. Grup İsyan Ateşi, Grup Yorum ve Veradardz Folk Grubu (Ermeni dans grubu) valilik tarafından yasaklandı. Yirmi yılı aşkın süredir Dersim’in doğasına ve kültürüne sahip çıkmanın, direnişin ve mücadelenin adı olan Munzur Kültür ve Doğa festivalinin özü bu yasaklarla karartılmaya çalışılmaktadır. Şüphesiz bu daha önceden de uygulanan yasakçı bir zihniyetin ürünüdür" denildi.