Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG), tutuklu bulunan Mezopotamya Ajansı (MA) editörü Abdurrahman Gök ve gazeteci Mehmet Şah Oruç’un 14 Eylül’de görülecek olan duruşmasına dair açıklama yaptı. Açıklamada, gazetecilere sahip çıkılması istendi.

Açıklamada, “Gazeteciler yine ve yeniden bir dava ile karşı karşıyalar. Gazeteciler suçlanıyor, yargılanıyor, cezalandırılmak isteniyor. Tek amaçları ülkede olup bitenleri kamuoyunun gündemine taşımak olan arkadaşlarımız özgürlüklerinden yoksun bırakılmış durumda ve aylar sonra hakim karşısına çıkacak” denildi.

‘Gazetecilik faaliyeti yargılanıyor’

Gazetecilerin 25 Nisan tarihinde bir tanığın ifadeleri sonrası düzenlenen bir operasyonla gözaltına alınarak, tutuklandığı hatırlatılan açıklamada, şu ifadeler yer aldı: “Gazeteciler 142 gün sonra hakim karşısına çıkacak. Abdurrahman Gök hakkında ‘örgüt üyesi olmak’ iddiası ile 7 yıl 6 aydan 15 yıla ve ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası isteniyor. Davanın ilk duruşması 14 Eylül günü Diyarbakır 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Mehmet Şah Oruç hakkında ise yine ‘örgüt üyesi olmak’ ve ‘örgüt propagandası yapmak’ suçlamasıyla toplamda 22 yıl 6 aya varan hapis cezası talep ediliyor. İddianamesinde ayrıca Oruç’un öne sürülen iddiaları birden fazla işlediği ve bundan dolayı da caza artırımını düzenleyen zincirleme hükümlerinin uygulanması isteniyor. Oruç’un duruşması 14 Eylül günü Bitlis 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

İyi gazetecilikten intikam alınıyor

İSİG: En az bin 803 tarım işçisi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti İSİG: En az bin 803 tarım işçisi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti

Her iki gazeteci arkadaşımızın yaptıkları haberlere, gösterdikleri üstün çabaya tanığız ve çok iyi gazetecilik yaptıklarını biliyoruz. Nitekim bu gerçeklik tüm kamuoyu tarafından da bilinmektedir. Zaten iki gazetecinin tutuklu olması ve haklarında ağır cezalar istenmesi yaptıkları bu ‘iyi gazeteciliğin’ intikamıdır. Her ne kadar, aylardır onları çalışmalarından uzaklaştırmış, bizlerden ayırmışlarsa da gazeteciliklerini ellerinden alamadılar. Onlar yazmaya, anlatmaya, söylemeye devam ediyor.

Gazeteciler yalnız değildir

Ama şu iyi bilinmeli ki; her iki arkadaşımız da yalnız değildir. Meslektaşları ve onları yakından tanıyan, haberlerini okuyan kamuoyu onlara sahip çıkacaktır. Bu nedenle 14 Eylül Perşembe günü saat 10.30’da Diyarbakır Adliyesi önünde olacağız. Bir kez daha gazeteciliğin suç olmadığını haykıracağız. Tüm meslektaşlarımızı, basın meslek örgütlerini, demokratik kurum kuruluşları ve halkımızı bize destek vermeye, yargılanan gazetecilerle dayanışmaya çağırıyoruz. Unutmayalım ki; kısılmak istenen sizin sesiniz, sesimize sahip çıkalım.” (Kaynak: MA)