Dicle Üniversitesi öğrencileri, Eskişehir Anadolu Üniversitesi öğrencisi Resul Alan üniversite yemekhanesinde hayatına son vermesine ilişkin açıklama yaptı.

Dicle Üniversitesi Merkezi Yemekhane önünde yapılan açıklamayı Dicle Özgür Öğrenci Dayanışma üyesi Berdan Gündüz okudu.

Yıllık intihar sayısı 4 bin civarında

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Arkadaşımız Resul Alan 15 Ekim 2023 günü Üniversite yemekhanesinde kendini asarak yaşamına son vermiştir. Öncelikle ailesine ye tüm sevenlerine baş sağlığı diliyoruz. Resul'un da mektubunda belirttiği gibi mevcut sistemin gençlere yaşam vadetmediğini ve son dönemde artan intihar vakalarının da aslında intihar değil sistemin işlediği bir cinayet niteliği taşıdığını çok iyi biliyoruz. 2000'li yıllarda yıllık intihar sayısı 2500ler civarındayken, günümüzde bu sayı yıllık 4000 civarına ulaşmıştır. Ve bu intihara sürüklenen insanların çoğunluğunu gençler bırakan bu sistem gençliğe ölümden başka bir ey vadetmiyor. Resul'un da oluşturmaktadır. Gençleri kimliksizleştiren, yozlaştıran, yoksullaştırıp kendine muhtaç mektubunda belirttiği gibi bu intihar gibi görünen nitelikli cinayetlerde sistemin gençliğe kendi kimliğiyle özgür ve eşit bir yaşam hakkı tanımaması intihara gerekçe olmuştur. Bu baskı ve inkar politikaları | son yıllarda artarak devam etmektedir ve üniversitelerde en belirgin halini almaktadır.”

Diyarbakır Büyükşehir için HEDEP’ten dikkat çeken başvuru Diyarbakır Büyükşehir için HEDEP’ten dikkat çeken başvuru

‘Gençlere umut olması gereken üniversiteler gençleri bezdiriyor’

Üniversiteler üzerindeki baskılara değinilen açıklama şöyle devam etti: “1980 darbesinin ardından kurulan YÖK üniversitelerin zaten eksik bir şekilde uygulanan özgür ve özerk yapısını tamamen iktidarın eline almasını sağlamıştır. Bu şekilde üniversiteler bilim üreten demokratik merkezler olmaktan uzaklaşıp iktidarların gençlik üzerinde bir tahakküm alanına dönüşmüştür. Bu baskılar sonucunda günümüzde üniversite gençliği, özellikle Kürt öğrenciler, üniversitelerde kendi kimliğinden hiçbir şey bulamadığı ve istediği gibi bir gelecek vadetmediği için bu alanlarda hayata tutunma ve mücadele etme güçlerini yitirmektedir. Yani bilim ve demokrasi merkezi olması gereken ve gençliğe umut olması gereken üniversiteler günümüzde iktidarın tahakkümünü en net uyguladığı ve bezdirme politikalarını dayattığı ve gençleri yaşamdan kopardığı alanlar haline gelmiştir.”

‘Em te ji bir nakin’

Gençlerin intiharından iktidarın sorunlu tutulduğu açıklamada Gündüz, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Bu ölümlerin baş müsebbibi AKP-MHP iktidarıdır. Faşist politikalarıyla üniversiteleri karakollara çeviren ve yozlaşma merkezleri hâline getiren iktidar gençliğe ölümü dalatmaktadır. Üniversitelerde anadilde, bilimsel ve parasız eğitim verilmesi gerekirken, üniversiteler bir asimilasyon ve tek tipleştirme merkezi hâline gelmiştir. Resul mektubunda son iki cümlesini kendi önünden kendi dilinden Kürtçe olarak "Li Xwe baş binerin. Bi xatirê we." olarak yazmış hayatının sonunda da olsa Kürt Resul'a biz de kendi dilimizde "em te ji bir nakin." Diyoruz.”