Ek sınava çıkan Diyarbakır Spor Lisesi 8 öğrenciyi daha bünyesine aldı Ek sınava çıkan Diyarbakır Spor Lisesi 8 öğrenciyi daha bünyesine aldı

Diyarbakır Eğitimi İzleme ve Reform Girişimi (DİERG) Milli Eğitim Bakanlığı sözleşmeli öğretmen alımında mülakatın ağırlığını KPSS düzeyine getirmesine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

‘KPSS’den daha yüksek mülakat puanları verilmesine neden olabilir’

DİERG açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “Milli Eğitim Bakanlığı sözleşmeli öğretmen alımında mülakatın ağırlığını KPSS düzeyine getirmektedir. KPSS ve mülakat birbirinden farklıdır ve eşdeğer görülmemelidir. Mülakat birkaç dakikalık selamlaşma, sohbet içeriklidir. Bakanlığın açıkladığı sistem mülakat değil sözlü ve yazılı sınavdır. Eğitim Fakültesi mezunlarının lisans ortalaması ve staj performansını kriter olarak değerlendirmeyen, Eğitim Fakültelerinin bilimselliğini ve çabalarını dikkate almayan Bakanlığın bu kararı, KPSS sınavı ve puanının ağırlığını azaltmaya neden olabilir. Bu sistem, KPSS’den daha yüksek mülakat puanları verilmesine neden olabilir. Türkiye’de devlet kurumlarının personel alımında yaşanan tartışmalar değerlendirme sisteminin ve sonuçlarının eşitlikçi, adil, şeffaf, adayların sisteme ve uygulanışına güvendiği, denetlenebilir, hesap verebilir olmamasından kaynaklanmaktadır. Mülakat adı altında yapılacak sözlü ve yazılı sınav puanını KPSS düzeyine getirmek sistemin ve uygulanışının daha tartışmalı hale gelmesine neden olacaktır.”