MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Bize göre Amed diye bir yer yoktur, Amedspor diye bir takımdan da bahsedilemeyecektir” sözlerine tepki gösteren DİSİAD Başkanı Nurullah Edemen, “Amed’in nerde olduğunu görmenize yarayacak gözlük olsaydı seve seve Amedspor taraftarları size karşılıksız gönderirdi. Ama sorun gözlerinizde değil zihniyetinizde. Amedspor’dan size ekmek çıkmaz” dedi.

14 Mayıs’ta 4 Cumhurbaşkanı adayı yarışacak 14 Mayıs’ta 4 Cumhurbaşkanı adayı yarışacak

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Bize göre Amed diye bir yer yoktur, Amedspor diye bir takımdan da bahsedilemeyecektir” sözlerine tepkiler gelmeye başladı.

DİSİAD Başkanı Nurullah Edemen, “Şoven retçi ve milliyetçi zihniyet tarihi bile ret edebilir” diye belirtti.

TBMM’deki grup toplantısında konuşan MHP Genel Başkanı, Amedspor’a yapılan ırkçı saldırıları onaylayarak, Bursaspor taraftarlarını tebrik etmesi Diyarbakır’da tepkilere neden oldu. Diyarbakır Sanayici ve İşi İnsanları Derneği Başkanı Nurullah Edemen, Bahçelinin konuşmalarına tepki gösterdi yazılı bir açıklama yaptı.

‘Amedspor’dan size ekmek çıkmaz’

DİSİAD açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Tekçi ve retçi hükümetin küçük ortağı Devlet Bahçeli grup toplantısında Bursaspor-Amedpor maçını değerlendirmiş. Değerlendirmesinde Bursaspor-Diyarbakırspor maçı vurgusu yaparak Amed diye bir yer yoktur demiş.

Amedspor, TFF de tescil edileli 8 yıl oldu. Yaklaşık 260 maçtır Amedspor adıyla sporda evrensel değerlere bağlı olarak centilmence mücadele yürütmektedir. Bunu bilmemesi belki yaş durumundan ötürü hafıza kaybı olarak değerlendirilebilir, ama biz bunun hafıza ile ilgili olmadığını biliyoruz. Bu zihniyet ile ilgilidir. Şoven retçi ve milliyetçi zihniyet tarihi bile ret edebilir.

Amed şehri yaklaşık 10 bin yıldır birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ve yaşamın hiç bir zaman kesintiye uğramadığı kadim bir şehirdir. Buna Amed surları ve tarih şahittir.  Amed’in nerde olduğunu görmenize yarayacak gözlük olsaydı seve seve Amedspor taraftarları size karşılıksız gönderirdi. Ama sorun gözlerinizde değil zihniyetinizde. Amedspor’dan size ekmek çıkmaz.”