Diyarbakır Sanayici ve İş Dünyası Derneği (DİSİDER) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mahmut Biroğlu, “Ülkemizde ‘işsizlik var’ deniliyor ama ben buna hiçbir zaman inanmadım” ifadesini kullandı.

DİSK-AR’ın geçtiğimiz ay TÜİK verilerine dayandırarak hazırladığı raporunda, geniş tanımlı işsiz sayısının 8 milyon 567 bin ve geniş tanımlı işsizlik oranının ise yüzde 22,5 olduğunu paylaştı. DİSK-AR  Yine TÜİK’e göre de işsiz sayısı 3 milyon 582 bin kişi. Ancak İHA’ya açıklamalarda bulunan DİSİDER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mahmut Biroğlu, Türkiye’de işsizliğin olduğuna inanmadığını söyledi.

Hevsel’de gastronomi şenliği Hevsel’de gastronomi şenliği

İşsizlik oranlarının Türkiye ortalamasının üzerinde olan iller arasında bulunan Diyarbakır'da çalışan bulamadıklarını ileri süren Biroğlu, şu ifadeleri sarf etti:

“Şu anda bir kalifiye ustaya bin 500 ile 2 bin TL arasında bir ücret ödüyoruz. Buna rağmen de eleman bulamıyoruz. Bizim firmada bile ortalama deprem bölgesinde çalışan 700’ün üzerinde insan var, 200’e yakın da açığımız var. Maalesef belirttiğim fiyata rağmen eleman bulamıyoruz. Böyle giderse biz, yurt dışından personel getireceğiz.

Ülkemizde ‘işsizlik var’ deniliyor ama ben buna hiçbir zaman inanmadım. Her sektörde şu anda personele ihtiyaç var. Organize Sanayi Bölgesindeki imalatçının da personele ihtiyacı var, kamu müteahhitlerinin taahhüt işini yapan firmaya da personel ihtiyacı var. Muhakkak her sektörde personel ihtiyacı var. Ulaşımda bile şu anda şoför bulamadığı için kontak kapatan firmalar var. Gençler kolay işin peşinde koşuyor.”