Bakan Çavuşoğlu: "Hasar tespitlerinin hemen hemen şehir merkezinde bittiğini ve yeni konutların yapılacağı yerin tespit edildiğini öğrendik. Tarihimizin en büyük afetini yaşıyoruz ama güçlü bir devletiz, güçlü bir milletiz. Devlet millet işbirliği içinde depremin yaralarını saracağız" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Maraş merkezli büyük depremlerden etkilen 11 ilden biri olan Diyarbakır’da çalışmalar hakkında bilgi alarak çadır kentte açıklamalarda bulundu. Bakan Çavuşoğlu, fırsat buldukça sahadakilere destek olmak amacıyla deprem bölgesindeki şehirleri ziyaret etmeye devam ettiklerini söyledi.

“Cumhurbaşkanımızın milletimize bir sözü var” hatırlatmasından bulunan Bakan Çavuşoğlu, “Bir sene içinde kalıcı konutların tamamını vatandaşlarımıza teslim etmektir. Kalıcı konutların bitmesine kadar da vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılamak tabii ki devlet olarak boynumuzun borcudur. Vatandaşlarımızın geçici olarak barınması için kurulan çadır kentteyiz. Burada 1900 civarında çadırın kurulduğunu, halen de boş çadırlarımızın olduğunu arkadaşlarımız anlattılar” diye konuştu.

‘Diyarbakır’da 411 vatandaşımız vefat etti’

Vatandaşların bir sene çadırlarda kalmasına gönüllerinin razı olmadığını ifade eden Bakan Çavuşoğlu, şöyle konuştu: “Dolayısıyla konteyner şehirler kuruyoruz. Diyarbakır’ımızda da konteyner yerinin hazır olduğunu gördük. Kısa süre içerisinde konteyner kentimizde kurulacak. Vatandaşlarımızı konteyner kentlere taşımış olacağız, kalıcı konutların yapılmasına kadar. Diyarbakır’da 411 vatandaşımız vefat etti. Farklı şehirlerde yaşayıp da vefat eden Diyarbakırlı kardeşlerimizin burada defnedildiklerini arkadaşlarımız anlattılar. Yakınlarını kaybeden bazı aileleri de ziyaret edeceğiz.”

TMMOB Amed İKK: Harcanan paranın hesabını verin TMMOB Amed İKK: Harcanan paranın hesabını verin

Bakan Çavuşoğlu’na, Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ali İhsan Su, AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Muhammet Şerif Aydın, AK Parti Diyarbakır Milletvekilleri Oya Eronat, Mehdi Eker, Ebubekir Bal, kaymakamlar ve kurum amirleri eşlik etti. (Kaynak: İHA)