Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (DİSK), “Gelirde adalet, vergide adalet” talebiyle İstanbul’dan başlattıkları yürüyüş ikinci gününde Kocaeli’nde devam etti. DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu’nun da yer aldığı yürüyüş heyeti, Kocaeli’nde bulunan Merkez Bankası önünde bir yüzlerce işçi ile bir araya geldi. Yoğun ilgiyle karşılaşan yürüyüş heyeti, yüzlerce DİSK üyesi işçi ile İzmit İnsan Hakları Parkı’na doğru yürüyüşe geçti. “Gelirde adalet, vergide adalet” dövizlerinin ve pankartının taşındığı yürüyüşte, “Yaşasın onurlu mücadelemiz”, “İnadına sendika, inadına DİSK”, “Zafer direnen emekçinin olacak” sloganları atıldı. Yürüyüş, İzmit İnsan Hakları Parkı’nda son buldu.

25 Kasım’da şiddete maruz kalan kadınlar suç duyurusunda bulunacak 25 Kasım’da şiddete maruz kalan kadınlar suç duyurusunda bulunacak

Burada kitleye seslenen DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, DİSK adına herkesi selamlayarak, sözlerine başladı. Ankara’ya kadar yürüyeceklerini hatırlatan Çerkezoğlu, “Vergide, ülkede adalet için yürüyoruz. Biliyoruz ki işçiler yürürse bütün karanlıklar dağılır. Yürüyüşümüz her adımda daha da büyüyor. Yürüyüşümüze sadece DİSK’lilerle değil, bütün bir sınıf dayanışmasıyla büyüdü” diyerek kendilerine destek veren herkese teşekkürlerini iletti.

‘Düzeni değiştirmek için yürüyoruz’

İşçi sınıfı olarak ürettikleri değerlerden paylarını almak için yürüdüklerini kaydeden Çerkezoğlu, “Yüksek enflasyon karşısında alım gücümüz her geçen gün daha fazla düşmesini engellemek için yürüyoruz. Aynı zamanda uydurdukları ucube sistemle tamamladıkları 7 bin 500 lira aylıkla hayatını sürdürmeye çalışan milyonlarca emeklinin sesi olmak için yürüyoruz. İnsanca yaşamak için çalışıyoruz, üretiyoruz. Bizim alın terimiz üzerinden her gün daha fazla kar eden, kasalarını dolduran ama bizim emeğimizin karşılığını vermeyenlere karşı bu düzenini değiştirmek için yürüyoruz” ifadelerini kullandı.

‘Tabloyu tersine çevirmek mümkün’

Çerkezoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yalan dolan bir şekilde belirlenen enflasyon rakamlarına göre belirlenen ücret artışının kaşıkla değil, kepçeyle almak için yürüyoruz. Dünya üzerinde en onurlu mücadeledir, emek mücadelesi. Koşullar ne olursa olsun her türlü zorluğa rağmen mücadele ediyoruz. Bugün bu yürüyüşle mücadelemizi Ankara’ya taşıyoruz. Eşitlik, barış ve kardeşlik içinde yaşadığımız bir ülkeyi hep birlikte kuracağız. Bugün yaşadığımız tabloyu tersine çevirmek mümkündür. Bize dayatılan işsizliği, yoksulluğu ortadan kaldırmak mümkündür. Bu yürüyüş bize kader olarak dayatılan bu yaşantıyı tümüyle değiştirmek içindir.”