İstinaf Mahkemesi’nden ‘kesin’ ret kararı İstinaf Mahkemesi’nden ‘kesin’ ret kararı

Açıklamada konuşan DİSK Genel Başkanı Çerkezoğlu, “Düzenin bütün çarkları yoksuldan alıp zengine vermek için dönüyor. Biliyoruz ki emek ve adalet kazanacak. Emeğin Türkiye’sini hep birlikte kuracağız” dedi.

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), İstanbul’dan Ankara’ya yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüş Gebze, Kocaeli, Yalova, Bursa, Bilecik ve Eskişehir güzergâhından sonra Ankara’da son buldu.

“Gelirde adalet için, vergide adalet için ve aslında ülkede adalet için Ankara’ya yürüyoruz” diyerek yola çıkan sendikalılar, DİSK Bölge Temsilciliği önüne gelerek, karşılamanın gerçekleşeceği Ulus’a yürüdü. Yapılan basın açıklamasına çok sayıda kurum ve parti temsilcileri katıldı.

DİSK üyeleri, “Hak, hukuk, adalet işçilerle gelecek”, “İnadına sendika, inadına DİSK”, “Gelirde Adalet, Vergide Adalet”, “İnsanca yaşamak istiyoruz” ve “Direne direne kazanacağız” sloganları attı.

Yoğun katılımın olduğu alana, yürüyüş kolu alkışlar eşliğinde giriş yaptı.

Birlikte mücadele vurgusu

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, DİSK’in taleplerinin her alanda yanında olacaklarını belirterek, “Ana muhalefet partisi olarak, Cumhuriyet Halk Partisi olarak güzergah boyunca illerimizde, ilçelerimizde sizlere destek verdik. Bundan sonra da bütün haklı taleplerinize meydandaysa meydanda, sokaktaysa sokakta, eylemdeyse eylemde yanınızdayız. Bu daha başlangıç hep birlikte mücadele edeceğiz, hep beraber kazanacağız” diye konuştu.

HEDEP Genel Başkan Yardımcısı İbrahim Akın ise, “Emeğin hakkını savunmak için İstanbul’dan buraya, vergide adalet için yürüyen herkese sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum. Evet HEDEP olarak her zaman emeğin, emekçilerin yanında olduk. Haksızlığın karşısında olduk. DİSK’in bu onurlu mücadelesiyle yan yana olmaktan, birlikte olmaktan onurlu ve gururluyuz. Disk bu mücadelede öncülük yapıyor, kutluyoruz. Ama yetmez. Birlikte mücadele etmek gerekiyor” diyerek mücadeleyi büyütme çağrısı yaptı.

Çerkezoğlu: Dünyanın en adaletsiz vergi sistemi Türkiye’de

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, gerçekleştirdikleri yürüyüşün ardından, yürüyüşün son durağı olan Ankara’da yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Pazartesi günü İstanbul’dan Ankara’ya doğru yola çıktık. Gebze’de, Kocaeli’nde, Yalova’da, Bursa’da, Bilecik’te, Eskişehir’de yol boyunca binlerce sınıf kardeşimizde buluşarak buraya geldik. Yola çıkarken dedik ki ‘DİSK olarak yalnız yürümeyeceğiz’. Umudu büyüteceğiz dedik ve her adımda büyüyen bu umudu Ankara’ya getirdik. Selam olsun umudu büyütenlere. İşçiler yürürse bu ülkenin geleceği aydınlanır.

2 yıldır gelirde adalet, vergide adalet mücadelesi veriyoruz. Açlık sınırı 13.000 lirayı geçti, yoksulluk sınırı 45 bin liraya dayandı. Bütün adalet talepleri ile birlikte yürüdük. Çalıştığımız, ürettiğimiz değerden payımızı almak için yürüdük. Biz çalışıyoruz, biz üretiyoruz hakkımız olanı alana kadar da sonuna kadar mücadele edeceğiz. Gelirde adalet, vergide adalet toplumsal barışın ve huzurun sürekli olabilmesi demektir. Dünyanın en adaletsiz vergi sistemi Türkiye’dedir.”

‘Artık emekçinin cebinden gözünüzü çekin’

Hükümete seslenen Çerkezoğlu, “Ankara’dan AKP hükümetine sesleniyoruz, vergi gelirlerinizi artırmak istiyorsanız eğer, daha fazla vergi almak istiyorsanız artık işçinin, emekçinin, halkın cebine bakmaktan vazgeçin ve etrafınıza bakın. Düzenin bütün çarkları yoksuldan alıp zengine vermek için dönüyor. Bir düzeni kapatmaya kararlıyız artık. Demokrasi işçinin ekmeğidir diyoruz. Anayasanın ayaklar altına alındığı, AYM kararlarına bile uyulmayan bu dönemi kapatıyoruz. Bugün tarihi bir gün bugün bu meydanda işçiler konuşuyor. Omuz omuza kazanacağız. Biz varsak umut var, emek varsa umut var. Biliyoruz ki emek ve adalet kazanacak. Emeğin Türkiye’sini hep birlikte kuracağız” dedi.

Basın açıklaması, alkışlar ve sloganlar ile sona erdi.