Diyar Galeria Sakinleri Platformu, Maraş depreminde bir bölümü yıkılan ve daha sonra kontrollü bir şekilde yıkımı yapılan alana ilişkin açıklama yaptı.

Diyar Galeria’nın bulunduğu yaklaşık 7 dönümlük alanın geleceğine ilişkin söz sahibi olduklarını belirten Diyar Galeria Sakinleri Platformu, yeniden inşa için projelere açık olduklarını açıkladı.

Diyar Galeria Sakinleri Platformu Sözcüsü Ender Budak, Diyar Galeria’nın bulunduğu alana ilişkin “park yapılması” yönünde ileri sürülen önerilerin kendilerini bağlamadığını, söz konusu alana ilişkin tek ve yetkili merciinin platformu oluşturan hak sahipleri olduğunu ve projelere açık olduklarını belirtti.

‘Tüm projelere açığız’

Diyarbakır’da bir otelde yapılan basın toplatışında konuşan Diyar Galeria Sakinleri Platformu Sözcüsü Ender Budak, binanın yıkımından sonra gelişen olaylara ilişkin şunları söyledi: “Diyar Galeria’nın yerine park yapılması veya temelinde sorun olduğu yönünde haberler geçildi. Diyar Galeria ile ilgili tek yetkili platformumuzdur. Kimsenin acıları üzerinde ihanet olaylarına girmesinler. Bu şahsiyetsiz, ahlaksız bir yaklaşımdır. Bizim dışımızda Galeria ile ilgili gelişen hiçbir olayın hukuki bir yönü de çözümlülük yönü de yoktur. Bizler burada 180’e yakın sakinler olarak birlikte, sırt sırta acılarımızı paylaşarak bu platformu kurduk. Bundan sonraki süreçte de bu platform buradaki tüm gelişen olaylarda söz sahibidir. Bundan sonra da böyle devam edecektir. Bir profesörün açıklamalarında oranın yapısında, temelinde sorunlar olduğu söyleniyor. Biz bunu araştırdık, hiçbir temele dayanmıyor. Galeria’nın artık yeniden bir yapılanma içerisinde bir çözüm arayışındayız. Buradan tüm Türkiye’ye ve Diyarbakırlı müteahhitlere sesleniyoruz. Diyarbakır’ın gözbebeği olan bir yerimiz var. 7 dönümlük bir alanımız var. Tüm projelere açığız. Biz platform olarak vereceğiniz bütün projelere hazırız. Galeria’daki tüm işlemlerde sorumlu ve söz sahibi olan biziz.”

Elektrikte yeni tarife Elektrikte yeni tarife

‘Hukukun içinde ne gerekiyorsa o yapılacaktır’

Budak, yeniden inşa konusunda bilimsel raporların dikkate alınmasına ilişkin soruya ise şu yanıtı verdi: “Yeni deprem yasasında AFAD’ta yeniden inşa kriterleri belli. Biz bunun dışına zaten çıkamayız. Bu konuda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Valilikle de görüşmeler devam ediyor. Burası için hukukun içinde ne gerekiyorsa o yapılacaktır. Onun dışında zaten bir şey yapamayız.”