Diyar Galeria’a kalan ve depremden dolayı evini işyerini terk etmek zorunda kalan esnaflar ve bina sakinleri ziynetlerini ve özel eşyalarını alabilmek için yetkililere seslendi.

Maraş depremlerinde Diyarbakır’da yıkılan 7 binada biri olan Diyar Galeria AVM’nin ayakta kalan bloklarında evi ve dükkanı bulunan mağdurlar, kısa süreli tahliye izni için seslerini duyurmaya çalıştı.

Diyar Galeria önünde toplanan ev sahipleri ve esnaflar içeride kalan ziynetlerini ve özel eşyalarını çıkarabilmek için tahliye izni çağrısı yaptı. Yetkililere çağrıda bulunan mağdurlar kısa süreliğine hasar alan binaya girip özel eşyalarını çıkarabilmek istiyor.

Depremde bir bölümü yıkılan Diyar Galeria’nın ağır hasar alan diğer bölümleri için dün kontrollü yıkım başladı. Hayvan hakları savunucularının itirazı üzerine yıkıma ara verilen Diyar Galeria’da içeride kalan hayvanları kurtarmak için çalışma başlatıldı. Helikopter ve özel ekiplerin desteğinde süren kurtarma çalışmaları sonucunda 7 hayvan kurtarılarak binadan tahliye edildi.

Meteoroloji, 3 bölge ilini fırtınaya karşı uyardı Meteoroloji, 3 bölge ilini fırtınaya karşı uyardı

Galeria’daki kontrollü yıkıma 5 gün ara verildiğini ve bu süre içinde özel eşyalarını alabilmek için tahliye beklentilerini dile getiren mağdurlar ise güvenlik şeridinin önünde toplanarak oturma eylemi yaptı.

Yetkililere seslenen mağdurlar, yıllar boyunca sağladıkları birikimlerin ve özel eşyalarının enkaz altında kalmaması için bir alternatif geliştirilmesi gerektiğini dile getirdi.